Otomotiv Endüstrisi, Türkiye İhracatının Lokomotifi Olmaya Devam Ediyor

Otomotiv endüstrisi ihracatı, Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 azalmasına rağmen Türkiye genel ihracatı içindeki payını yüzde 17.7 seviyesine yükselterek, 2010 Mart’ından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Bölgesel sorunlar, Euro/Dolar paritesi gibi sıkıntılara rağmen otomotiv endüstrisi daralma yaşayan Türkiye ihracatı içindeki payını Eylül ayında artırdı. Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 kayıpla bir milyar 875 milyon Dolar dış satışa imza atan otomotiv endüstrisi, yılın 9 aylık sürecinde de yine 2014’ün aynı dönemine göre yüzde 9 gerilemeyle 15 milyar 370 milyon Dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Türkiye genel ihracatı Eylül ayında 10 milyar 613 milyon Dolar olurken, otomotiv endüstrisi buradan aldığı oranı yüzde 17.7 seviyesine yükselterek, 2010 Mart’ından bu yana en yüksek ihracat payına ulaştı. Ürün gruplarında binek otomobil ve eşya taşımaya mahsus ticari araçlarda ihracat artışı yaşanırken, diğer ürün gruplarında gerileme oldu. Ülkelere göre ise Birleşik Devletler’e yüzde 113, Slovenya’ya yüzde 30, İtalya’ya ise yüzde 20 oranındaki dış satış artışları otomotiv endüstrisinin Türkiye genelindeki payını artırmasında etken oldu.

İhracat kaybı tek hanede
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) Eylül ayı ihracat verilerine göre Euro/Dolar paritesinden kaynaklanan sıkıntılar devam ederken, 2015’in 9 aylık döneminde parite kaynaklı ihracat geliri kaybı 2.3 milyar Dolar’a ulaştı. İhracat verilerini değerlendiren OİB Başkanı Orhan Sabuncu, “Türkiye genelinde pek çok sektörde ihracat kaybı çift haneli oranlarla gerçekleşirken, otomotiv endüstrimizde bu oran Eylül ayında yüzde 4 seviyesinde kaldı. Bu çerçevede sektörümüz de ihracat payını artırarak önemini ortaya koydu” dedi.

Sabuncu, Birleşik Devletler ile Ortadoğu bölgesindeki ülkelere ihracat artışının performanslarına olumlu yansıdığına işaret ederek, “AB bölgesine Eylül ayında ihracatta yüzde 2 oranında az da olsa gerileme oldu. Önümüzdeki dönemde bu oranı da artıya çevirerek daha başarılı bir performans sergileyeceğimizi ümit ediyorum” diye konuştu.

Ticari araç ihracatı artışta
Otomotiv endüstrisinde Eylül ayı ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre yan sanayi yüzde 13 daralma ve 716 milyon Dolarlık dış satışa imza attı. Bunu yüzde 1 artış ve 632 milyon Dolar’la binek otomobiller, yüzde 6 büyüme ve 410 milyon Dolar’la eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar izledi. Otobüs, minibüs ve midibüs ürün grubu ise yüzde 0.3 gerilemeyle 100 milyon Dolar, diğer başlığı altında da yüzde 3 azalışla 19 milyon Dolar’lık ihracat gerçekleştirildi.

Ocak – Eylül sürecinde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 daralma ve 6 milyar 324 milyon Dolarlık ihracatla yan sanayi ürün bazında liderliğini sürdürdü. Bunu aynı dönemde binek otomobiller yüzde 9 kayıp ve 5 milyar Dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 5 daralma ve 2 milyar 951 milyon Dolar, otobüs, minibüs ve midibüs ürün grubu ise yüzde 3 artış ve 840 milyon Dolarlık ihracatla izledi. Diğer başlığı altında ise aynı dönemde yüzde 12 gerilemeyle 207 milyon Dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Birleşik Devletler’e 83 milyon Dolarlık ihracat
Ülke bazında da Almanya’ya ihracat Eylül ayında yüzde 11 daralmayla 293 milyon, Birleşik Krallık’a yüzde 2 kayıpla 221 milyon, Fransa’ya da yüzde 14 gerilemeyle 184 milyon Dolarlık ihracat yapıldı. Birleşik Devletler’e yüzde 113 büyümeyle 83 milyon, İtalya’ya yüzde 20 artışla 175 milyon, Slovenya’ya da yüzde 30 gelişmeyle 72 milyon Dolarlık dış satış dikkat çekti. Yılın 9 aylık döneminde de Almanya’ya yüzde 13 gerilemeyle 2 milyar 439 milyon, Birleşik Krallık’a yüzde 6 büyümeyle 1 milyar 991 milyon, Fransa’ya da yüzde 14 kayıpla bir milyar 536 milyon Dolarlık ihracat yapıldı.

Bunları da beğenebilirsin