Otomotiv Yenileme Pazarı 2016’ya Hazır

Otomotiv Yenileme Pazarı Geliştirme Derneği’nin (OYPG) yılsonu buluşması, 19 Aralık 2015 Cumartesi günü Gedik Yatırım’ın sponsorluğunda İstanbul Marriott Asya Otel’de gerçekleşti. Türkiye ve dünyadaki ekonomik gelişmeler ile uluslararası yenileme pazarının geleceğine dair görüşlerin paylaşıldığı organizasyona OYPG üyeleri yoğun ilgi gösterdi. Organizasyonun yurtdışı konuğu ise Hess Gruppe CEO’su Philipp Hess oldu.

Organizasyonun açılış konuşmasını yapan OYPG Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Urgancılar, otomotiv yenileme pazarının geçmişten günümüze kaydettiği mesafe ile ilgili tespitlerini paylaştı. Otomotiv yenileme pazarının genel ekonomik trendlerden etkilenmeyen bir yapısı olduğuna işaret eden Urgancılar, son 15 yılda Türkiye’de hemen her sektörde başrol oyuncusu olan yabancı sermayenin henüz otomotiv yenileme pazarını keşfetmediğine dikkat çekti. Urgancılar; “Tüm bu soruların ötesinde kabul etmemiz gereken bir gerçek var ki, Türkiye’de otomotiv yedek parça sektörü oyuncuları son yıllarda enflasyonun da yardımıyla bu sektörden yüksek kazançlar elde ettiler ve farklı sektörlerdeki yatırım fırsatlarını değerlendirdiler. 2001-2002 yılları sonrasında ise sektörde bambaşka bir dönem başladı. Amortisöre, rot rotile, motor parçasına yapılan yatırımlar, yani stoku rafa alınan mallar dönemi geride kaldı. Artık yatırımların üründen ziyade servis ve hizmet başlıkları altında toplanacağını umuyorken, çok da radikal değişiklikler olmadı. Acaba sektörümüz dünyadaki genel standartların dışında bir gelişim sergilediği için şanslı mı yoksa şanssız mı, hep birlikte tecrübe edeceğiz” diye konuştu.

Urgancılar OYPG’nin imza attığı çalışmalarla sektörde ses getirmeye devam ettiğinin altını çizerek, geldikleri noktada sektörün hevesli ve işine saygı duyan genç kuşağının büyük etkisini olduğunu vurguladı.

“OYPG Etkinliğini Arttırdı”

OYPG Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri Rıfat Perahya ise derneğin kuruluşundan bu yana ulaştığı nokta ve gündemindeki projeler hakkında bilgi verdi. 1995 yılında 11 üye ile kurulan OYPG’nin bugün 66 firmayla sektörü temsil ettiğine işaret eden Perahya, “Ana misyonumuz, yenileme pazarında faaliyet gösteren ve parça ticareti yapan bağımsız şirketleri bir çatı altında toplayarak ortak çıkarlarını tespit etmek; bu sayede sektöre ve üyelerine artı değer kazandırmaktır. Vizyonumuzu ise yenileme pazarında faaliyet gösteren üretici ve dağıtıcı firmaları bünyesine katarak otomotiv sektöründe ve resmi kuruluşlar nezdinde söz sahibi olmak şeklinde açıklayabiliriz” diye konuştu.

Perahya, 2000 yılında AB entegrasyon sürecine uyum sağlamak için Avrupa’daki bağımsız yenileme pazarında faaliyet gösteren, OYPG benzeri bağımsız derneklerin üye olduğu, FIGIEFA’ya üye olduklarının da altını çizdi. OYPG’nin 2015 yılında yoğun bir ajandası olduğunu da ileten Perahya sözlerini şöyle sürdürdü: “OYPG, 2015 yılında birçok önemli gelişmeye sahne oldu. Tüzük değişikliği gündemiyle Olağanüstü Genel Kurulumuzu düzenledik. Bunun akabinde dernek ismi ve logomuzu da değiştirdik, yeni bir kurumsal kimlik oluşturduk. Üyelerimizin yoğun katılım gösterdiği Automechanika İstanbul 2015 fuarında OYPG holü oluşturulmasını sağladık. Eşdeğer Parça Tanımı konulu üye toplantısı gerçekleştirirken, Belgrad Aftermarket Konferansı’nda OYPG’yi tanıttık. Hazine Müsteşarlığı tarafından oluşturulan 7 kişilik Eşdeğer Parça Komisyonu’nda yer alıyoruz. Rekabet Kurumu ile olan ilişkilerimizi de güçlendirmeye devam ediyoruz.

Yine bu yılki en önemli etkinliklerimizin birisi de düzenlediğimiz arama konferansıydı. Bunun sonucunda üyelerimizin temel beklentileri derneğin daha kurumsal bir yapıya ulaşarak eğitim, iletişim, lobi faaliyetleri, bilinçlendirme, vb. faaliyetleri yürütmesi olarak saptandı. Bu aşamadan sonra nasıl büyüyeceğimize, hangi organizasyonel yapıyı benimseyeceğimize ve gelirimizi nasıl artıracağımıza odaklanıyor olacağız.”

“Sektörde dengeler değişiyor”

Organizasyonun yurtdışı konuğu ise Almanya merkezli HESS Gruppe şirketinin CEO’su Philipp Hess idi. Almanya perspektifinden bağımsız yenileme pazarının geleceğini değerlendiren Hess, aile şirketlerinin bir kuşaktan diğerine geçerken yaşadığı deneyimleri de katılımcılar ile paylaştı. 4 ay öncesine kadar Almanya’da binek araç bağımsız yedek parçaları pazarının yarısını iki yerel şirketin domine ettiğini anlatan Hess, aile şirketlerinin güçlü bölgesel oyuncular olduğunu, ancak tablonun kısa sürede önemli değişim gösterdiğini iletti. İki özel sermayenin bağımsız yedek parça ligine üst sıralardan dahil olduğunu kaydeden Hess, değişim rüzgarlarının süreceği mesajını verdi. Hess, bağımsız yedek parça pazarında konsolidasyonları hızlandıracak dört stratejik başlığı ise şöyle sıraladı: “Batıdaki doymuş pazarlar, Avrupa’daki yedek parça fiyatlarının büyük oranda değişim göstermesi, e-ticaretin otomotiv aftermarkete ulaşmış olması, aracı şirketlerin onarım işlerine yön vermesi.”

Organizasyon 2015 yılında OYPG üyeleri arasına katılan Affiks Otomotiv, Ardıç Otomotiv, BF Engine Motor Parçaları, DJ Auto, Emre Yedek Parça, İlkerler Otomotiv, Knorr-Bremse, Merkez Otomotiv, Obis, Orjin Otomotiv, Şener Oto, Taypar, Teknorot, Tekoto ve ZF Services Türk şirketlerine yönetim kurulu tarafından üyelik sertifikalarının takdim edilmesi ile son buldu.

Bunları da beğenebilirsin