Treyler sanayicileri ‘destek’ beklediklerini açıkladı

Türkiye treyler pazarının tek temsilcisi konumunda faaliyetlerine devam eden Treyler Sanayicileri Derneği (TREDER) 7. Olağan Genel Kurulu’nu 26 Nisan 2017 tarihinde, Sheraton Grand İstanbul Ataşehir’de gerçekleştirildi. Genel Kurul sonrası düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan dernek başkanı Kaan Saltık, son yıllar treyler pazarında yaşanan değişimlere dikkat çekerek, sektörün hedeflerini ve kamudan beklentilerini dile getirdi. Saltık, Türkiye treyler pazarının son üç yıldır düşüş yaşadığını belirterek, sektörün 1 milyar dolar ihracat ve üretim merkezi hedefinden uzaklaşmaması için devletin treyler sanayicilerini desteklemesi gerektiğini vurguladı. Hurda teşviğinin verilebileceği ve KDV oranın yüzde 8 indirilebileceğini gündeme taşıyan Saltık, “Türkiye’deki treylerin yüzde 95’i yerli üretim. Böyle bir sektör otomotivde kolay kolay bulunmaz. Biz sanayiciyiz üreticiyiz, dolayısıyla doğrudan istihdam sağlarız. Güçlü bir iç pazar ile ihracat iddiamızı da arttırırız.” dedi.

“Avrupa pazarı liderliğe oynuyor”

Avrupa treyler pazarında genel olarak büyüme yaşandığına dikkat çeken altık, özellikle pazarı domine eden Almanya’da 2016 yılında 58 bin treylerin trafiğe kaydının yapıldığını belirtti. 2016 yılında Almanya treyler pazarının yüzde 8 büyüdüğüne dikkat çeken Saltık, 2017 yılında yüzde 4 büyüme beklendiğini ifade etti. “Almanya’da 120 bin adet treyler yapılıyor. 76 bin adedi ihraç ediliyor.” diyen Saltık, diğer pazarlarla ilgili şunları söyledi: “Avrupa’nın 2. büyük pazar İngiltere oldu. Fransa yüzde 7,5 büyüdü 23 bin adet ile kapadı. Kamyon pazarlarına da baktığımızda 6 ton ve üzeri pazarlarda Almanya’da 80 bin, İngiltere 46 bin, Fransa’da 45 bin adetlerde olduğunu görüyoruz.”

“Son yıllarda düşüşteyiz”

TÜİK verilerine göre Türkiye treyler pazarı son 3 yıldır iç pazardaki satışlarda bir düşüş yaşanıyor. Saltık, Türkiye’nin treyler pazarın 2016 yılında yüzde 31 düştüğünü ve yılı 18 bin adetle kapattığını söyledi. Türkiye treyler pazarının 2011 yılında 27 bin adetle pik yaptığını kaydeden Saltık, 2011 yılından itibaren de pazarda düşüş yaşandığına dikkat çekti. Irak, Suriye ve Rusya ile yaşanan olumsuzluklardan çok etkilendiklerini belirten Saltık, 2017 yılının ilk iki aydı da bu olumsuzluğun devam ettiğini ilk iki ayda sadece 552 adet treyler satılabildiğinde dikkat çekti.

TÜİK rakamlarına göre ilk iki ayda yüzde 40 düşüş yaşandığını dile getiren Kaan Saltık, 2017 yılında pazarın yüzde 30 düşüş yaşayabileceğini vurguladı.

Hurda teşviği verilsin, KDV yüzde 8’e düşürülsün

Treyler pazarındaki bu düşüşün önüne geçebileceğini ve sektöre destekler verilebileceğini aktaran Saltık, “Türkiye’de 20 yaş üzerinde 45 bin, 15 yaşından büyük 60 bin adet treyler var. Bu araçların yenilenmesi gerekiyor. Yenilenme için araç sahiplerine ‘hurda teşviği’ verilebilir. Bu sayede trafikte hem can hem de mal güvenliği için önemli bir adım atılabilir. Yeni nesil treylerler eskilerine göre daha hafif ve daha çok yük taşımaya müsait. Bu anlamda hem kullanıcı hem de ülke ekonomisi bundan yarar görecektir.” dedi.

 

IMG_6250
TREDER Başkanı Kaan Saltık

“Avrupa’yı hedeflemeliyiz”

Sektörümüz içerisinde yer alan firmaların haksız rekabet ve sahtecilik yapmamaları gerekiyor. Bunlar sağlıklı firmalara büyük zarar veriyor. Kalitesiz ürünler üretmek özellikle uluslararası pazarda itibarımıza büyük zararlar veriyor. İç pazarda olmayacak fiyatlarla, kalitesiz ürünler, tehlikeli maddeler kullanarak rekabet edilmemeli. Bizim doğal pazarımız Avrupa olmalı. Avrupa’daki üretim maliyetleri arttıkça bu iş bize gelecektir. Eğer trendimizi, büyümemizi devam ettirebilirsek Avrupa’nın treylerini buradan satabiliriz. Avrupa’da çok daha güçlü olabiliriz zaman içerisinde.

 

 

Bunları da beğenebilirsin