UND Kapıkule’ye Çıkarma Yaptı

Bulgaristan ve Türkiye karayolu taşımacılığı otoritelerinin Kapıkule ve Kapitan Andreevo sınır kapılarına yaptığı ziyarette gerçekleşen toplantıda, sınır kapılarındaki sorunların çözümüne yönelik karşılıklı bilgi alışverişi gerçekleşti ve çözüm önerileri paylaşıldı.

UND, SMP (Bulgaristan Uluslararası Nakliyeciler Derneği), Trakya Gümrük Müdürlüğü ve Svelingrad Gümrük Bölge Müdürlüğü üst düzey yetkililerinin katılımıyla 2 Ekim 2015 tarihinde Kapıkule Sınır Kapısında bir toplantı ve saha ziyaretleri gerçekleştirildi.

Kapıkule ve Kapitan Andreevo sınır kapılarındaki geçiş problemleri ve son dönemde mülteci sorunları nedeniyle artan sıkıntıları görüşmek için bir araya gelen yetkililer çözüm yollarını değerlendirdi. Trakya Gümrük Bölge Müdürlüğü, Bulgaristan Gümrük Bölge Müdürlüğü yetkililerinin de katılımlarıyla gerçekleşen görüşme öncesinde konuşan UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, “Fiziki şartların ötesinde, süreçlerin işleyişinde problemimiz var. Beklemeler yüzünden her yıl 50 bin seferlik yükü havayoluna kaptırıyoruz. Bu iki noktaya odaklanmamız gerekiyor” dedi.

36 saatte Münih-İstanbul taşıması yapılabilmeli
“Kapıkule, Türkiye’nin AB’ye, AB’nin de Türkiye’ye açılma kapısıdır” diyen Nuhoğlu, burada yaşanılan verimsizliklerin AB-Türkiye arasındaki ticarette sorunlar yaşanmasına neden olduğunu anlattı. Bugün 7 kilometrelik TIR kuyruğu olduğunu, yine Bulgaristan tarafında da 3 gündür bekleyen araçların olduğunu kaydeden Nuhoğlu, “Bir günlük gecikme iki ülke arasındaki ticareti yüzde 1.2 oranında azaltıyor. AB’nin açıkladığı bir rapora göre; kotalar, beklemeler ve verimsizlikler yüzünden AB-Türkiye arasında 3.5 milyar Euro’luk mal hareketi yapılamamıştır. Bu her iki tarafın da kaybıdır. Bulgar TIR’ı da Türk TIR’ı da Münih’ten aldığı bir yükü 36 saatte İstanbul’a getirebilmelidir. Ancak 36 saatte kapıyı geçmekte zorlanıyoruz” dedi.

Araçlar 75 saniyelik işlem için 10 saat bekliyor
TOBB, TİM ve UND olarak bir araya gelerek Kapıkule’deki işlemlerin nasıl gerçekleştiğini incelediklerini kaydeden Nuhoğlu, “Bir araç kapıdan geçerken yapması gereken zorunlu işlemlerin analizini gerçekleştirdik. Ortaya çıkan raporda bir aracın çıkışının eğer akaryakıt işlemi yapmaz ise 75 saniyeden fazla olmaması gerektiğini saptadık. Süreçleri iyileştirilir ve tek peron sistemi uygulanırsa günde binin üzerinde araç geçirebiliriz” dedi.

Karayolu nakliycileri, bekleme yüzünden 7.5 milyar Dolar kaybediyor
Kapılardaki bekleme yüzünden karayolunun payının azaldığına dikkat çeken Nuhoğlu, “Türkiye’nin ihracatının yüzde 10’u uçakla yapılıyor. İhracatımızın 15 milyar Dolar’ı uçakla yapılıyor. Bu bizim için 50 bin seferdir. İhracatçılar daha hızlı olması nedeni ile uçağı tercih ediyorlar. Uçakla 1-2 gün içerisinde taşıma yapılabiliyor. Navlun önemini yitiriyor. Biz 36 saatte bu taşımayı yapabilirsek bu paranın yarısını alabiliriz. Ortak menfaat olarak buna odaklanmamız gerekiyor” diye konuştu.

Svelingrad Gümrük Bölge Müdürü Yulian Evtimov Mirkov ise şu anda Bulgaristan’da TIR geçiş hızını artırmak için çalışıldığı söyledi ve ilave yeni 2 kantar yapılacağını dile getirdi. “Bu da hızı yüzde 25 oranında artıracak. Şu anda 12 saatte 450 TIR geçişi sağlayabiliyoruz, yeni kantarlarla bunu 500’e çıkaracağız. Hem Bulgar hem Türk nakliyecilerinden bir ricam olacak, burasını iç gümrük gibi kullanmasınlar, transit gümrük olarak kullanılması gerekiyor. Çünkü geçişler yavaşladığında gümrük sahasında yığılmalar yaşanıyor” dedi.

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, Sınır Gümrük İdarelerinde transit beyanname işlemi gerçekleştirmeyen firmalara ayrı bir hat oluşturacağını ve Kapitan Andreevo ile karşılıklı olarak bu araçlara geçiş üstünlüğü sağlayacağını belirtti.

“Kapılarda üniversitelerin eşliğinde süreç analiz çalışması yapalım”
UND Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Çetin Nuhoğlu, iki derneğin birlikte çalışmasının önemine vurgu yaparak, bir öneride bulundu. Nuhoğlu, “Her iki dernek kendi gümrüklerinde süreç analizlerini yapsınlar. Biz UND olarak bunu Kapıkule’de yaptık. Bulgaristan tarafı da bunu yapsın hatta bunu dernekler, gümrükler ve her iki taraftan üniversitelerin olacağı bir bilimsel çalışmaya imza atalım” dedi.

Bu süreç böyle devam ettiği sürece kan kaybetmeye devam edeceklerini anlatan Nuhoğlu, ayrıca dezenfeksiyon ücretlerinin karşılıklı olarak kaldırılması için her iki tarafın kendi bakanlıklarına aynı gün, aynı zamanda müracaat etmelerini istedi.

Bunları da beğenebilirsin