Ruanda Dünyanın İlk Ulusal Drone Teslimat Hizmetini Başlatıyor

Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame ülkenin merkezinde yer alan Muhanga Bölgesi’ndeki bir tören sırasında dünyanın ilk ulusal drone (insansız hava aracı) teslimat hizmetini başlattı.

Ruanda hükümeti, ülkenin batı kısmında yer alan 21 kan nakli tesisine talebe bağlı olarak günde 150’ye kadar hayat kurtarma amaçlı acil kan teslimatı yapmak üzere drone kullanmaya başlayacak.

Drone’lar ve teslimat hizmeti Kaliforniya merkezli bir robot teknoloji şirketi olan Zipline tarafından yürütülecek. Ruanda’nın drone hizmeti ilk etapta kan teslimatları ile başlarken UPS, Gavi, the Vaccine Alliance ve Zipline arasındaki uluslararası ortaklık, ülkenin ilaçlar ve hayat kurtaran aşı türlerini hızlı bir şekilde teslim etmesine yardımcı olacak.

Gorsel_2Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame “Drone’lar hem ticari olarak hem de sağlık sektöründe hizmetlerin iyileştirilmesi bakımından çok elverişli. Bu yenilikçi teknolojiyi kullanmaktan ve bunu daha da geliştirecek olan ortaklarla birlikte çalışmaya devam etmekten mutluyuz” dedi.

Gelişen dünyanın her yerinde hayat kurtarıcı ve kritik sağlık ürünlerine olan erişim, son kilometre problemi olarak bilinen kavram tarafından engelleniyor: İhtiyaç duyulan ilacın bir şehirden kırsala veya uzak noktalara ulaşım, iletişim ve tedarik zinciri altyapısının yetersizliği nedeniyle götürülüp teslim edilememesi.

Kan ihtiyacı daha çabuk karşılanacak

Ruanda’da hamile kadınların hayatını kaybetmesinin başlıca sebebini doğum sonrası iç kanama oluşturuyor. Çabuk bozulduğu için kanın güvenli bir sıcaklıkta depolanması ve ulaştırılması gerekiyor. Birçok farklı kan ürününün olması ve gelecekteki ihtiyaçların tam ve kesin bir şekilde planlanmasının mümkün olmaması nedeniyle, pek çok kan nakil merkezi ihtiyaç duyabilecekleri kanın tamamını stoklarında tutmuyor.

Ruanda’nın uzun yağış sezonu esnasında birçok yol su altında kalarak geçilmesi imkânsız hâle geliyor veya yok oluyor. Bunun sonucunda ise sıklıkla, hayat kurtaracak bir kan nakline ihtiyacı olan kişiler hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu kana erişemiyor.

Ruanda’nın ulusal drone teslimat programı, ülkenin Batı yarısında yer alan kan nakil merkezlerinin cep telefonu mesajları ile acil siparişler vermelerine olanak sağlıyor. Böyle bir durumda siparişler ülkenin Muhanga bölgesinde yer alan, şirketin Zip adını verdiği 15 drone’dan oluşan bir filoyu muhafaza ettiği ve Yuva (Nest) olarak da bilinen şirket üssünde Zipline tarafından alınıyor.

21 kan nakli merkezine günde 50 ila 150 arasında acil uçuş yapılacak

Her bir Zip, hava yağmurlu ve rüzgârlı olsa bile gidiş-dönüş 150 km’ye kadar uçabiliyor ve bir kişinin hayatını kurtarmaya yetecek miktar olan 1,5 kg kanı taşıyabiliyor. Zip’ler Yuva’dan havalanıyor ve tekrar yuvaya iniş yapıyor; teslimatları ise yere yakın uçarak ve ilaçları hizmet verdikleri sağlık merkezinin yakınında bulunan, “gönderi kutusu” adı verilen belirlenmiş bir noktaya havadan bırakarak gerçekleştiriyorlar. Zipline Ruanda’nın Batı yarısında yer alan 21 kan nakli merkezine günde 50 ila 150 arasında acil uçuş yapacak ve siparişleri 30 dakika içerisinde teslim edebilecek.

Ruanda 2017 yılının başlarında Zipline’ın drone teslimat hizmetini ülkenin Doğu yarısına da genişletmeyi ve ülkenin 11 milyon vatandaşının neredeyse her birini, hayat kurtaran ilaçların acil teslimatına erişme ağına dâhil etmeyi planlıyor.

Zipline Genel Müdürü Keller Rinaudo şunları aktardı: “Hayat kurtaran ilaçları, onlara en çok ihtiyacı olan kişilere ulaştıramamak her yıl dünya genelinde aslında önlenebilir nitelikte olan milyonlarca ölümün meydana gelmesine neden oluyor. Zipline bu sorunun ilk kez ve kesin olarak çözülmesine yardımcı olacak. Tüm dünya için, ilaçların talep üzerine ve düşük bir maliyetle dünyanın herhangi bir yerine ulaştırılabileceği acil bir teslimat sistemi geliştirdik.”

Ruanda ve Daha Fazlası

Ruanda ve Zipline arasındaki ticari ortaklığın önümüzdeki üç yıl içerisinde binlerce insanın hayatını kurtarması öngörülüyor. Bu çabalar vasıtasıyla Ruanda, yol altyapısı eksikliği sorununu aşmak ve 11 milyon vatandaşının tamamı için son teknoloji sağlık hizmetlerine erişim sunmak amacıyla son teknolojiyi kullanarak dünyaya öncülük ediyor.

Ruanda’daki çalışmalar Zipline, the Vaccine Alliance, UPS ve Gavi arasındaki uluslararası bir ortaklıkla daha da destekleniyor. Bu ortaklık, UPS Vakfı’ndan yapılan 1,1 milyon dolar değerindeki bağış ile ülkenin teslim edilebilen ilaç ve hayat kurtarıcı aşı türlerinin hızlı bir şekilde genişletebilmesi için ülkeye yardım etme amacını da göz önünde bulundurarak Ruanda’nın drone ile kan teslimatı faaliyeti üzerinde çalışmalar gerçekleştirilmesini sağlayacak.

Bu ortaklık, UPS’in küresel tedarik zinciri ve lojistik uzmanlığı, Gavi’nin halk sağlığı ve aşı konusunda derin bilgi birikimi ve Zipline’ın ileri teknoloji son kilometre teslimat teknolojisini sonuna kadar kullanarak Ruanda’da kazanılan bilgi birikimini kullanmayı ve bunu tüm dünyaya yaymayı ümit ediyor.

Drone’ların potansiyeli büyük

Gavi, the Vaccine Alliance Genel Müdürü Dr. Seth Berkley şunları söyledi: “Drone’ların uzak topluluklara acil tıbbi tedariklerle erişme yöntemimiz bakımından devrim gerçekleştirebilecek bir potansiyeli var. Kuduz hastalığına maruz kalmış birine bu teknolojiyle kan ürünleri veya aşı teslimatı yaparken tasarruf edilecek zaman, hayat ve ölüm arasında bir fark yaratabilir. Bu proje ayrıca dünya genelinde drone’ların hedeflenen aşı teslimatını geliştirmenin uygulanabilir bir yolu olup olmadığı konusunda önemli bir test görevi de görecek. Bütün çocuklar temel, hayat kurtarıcı aşılara erişebilmeyi hak eder. Bu teknoloji onların bu aşılara ulaşabilmesini sağlama bakımından atılan önemli bir adım olabilir.”

UPS’in lojistik uzmanlığı ve kaynaklarının, bu önemli çalışmanın erişim alanını genişletmede ortaklığa yardımcı olarak önemli bir rol oynayacağı öngörülüyor. Şirket aslen, Zipline dağıtım merkezinin sadece dört hafta içerisinde kurulabilmesini sağlamak amacıyla tüm Zipline sistemini bir “Browntail” tipi kargo uçağıyla rekor bir sürede Kaliforniya’dan Ruanda’ya ulaştırabilecek olmasını ortaya koydu.

Lojistik süreçleri destekleyecek ve hayat kurtaracak

UPS Vakfı ve UPS Çeşitlilik ve Dahil Etme Başkanı Eduardo Martinez, “UPS Vakfı’nın en önemli odak noktalarından biri küresel insani yardımların desteklenmesinde güçlü bir ölçek ve ivme kazandırıcı bir etki yaratan kamu-özel ortaklıklarını harekete geçirmektir,” diye konuştu. “Ruanda’nın vizyonu ile birleştirilen ve uygulanan bu yeniliğin hayat kurtarma kabiliyetine dair ortak inanç artık sadece insani lojistiği – ve bildiğimiz şekliyle lojistiği – dünya genelinde geliştirmeye değil, aynı zamanda hayat kurtarmaya da hazır. İlk operasyonel görevimiz hayat kurtarıcı kan teslimatına adandığından ve gözümüzü, geleceğin diğer hayat kurtarıcı ürünlerinin dünyanın diğer kısımları bakımından da neler getireceği üzerinde tutmaya devam edeceğimizden dolayı UPS Vakfı, Gavi ve Zipline arasındaki bu ortaklığımızın en çok önem arz ettiği zaman içinde bulunduğumuz andır.”

Gelecek yıl içerisinde UPS ve Gavi ile olan ortaklığın da desteği ile Zipline, drone ile teslimat hizmetini Afrika ve Amerika kıtası genelindeki ülkelere de genişletmeyi planlıyor. Buna ek olarak, Zipline yakın dönemde hizmetlerini Nevada, Washington ve Maryland’deki Kızılderili rezervlerine de hizmet verecek olduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde genişletme planlarını Beyaz Saray’da açıkladı.

Bunları da beğenebilirsin