Akia, Busworld İstanbul’da Sürpriz Yapacak

Euro 6 otobüsleri Avrupa’da kullanımda olan Akia, Türkiye’de gerçekleşecek dönüşüm için hazır. Ayrıca şirket Busworld Turkey İstanbul Fuarında pazarda ses getirecek yeni modellerini sergilemeye hazırlanıyor.


Türkiye pazarına 2013 yılında Bursa’da üretim yaparak giren Akia, Türkiye ve Avrupa’da aradan geçen zamanda tercih edilen otobüs markası haline geldi. Bursa Kestel Organize Sanayi Bölgesi’ndeki üretim tesislerinde 5 farklı modelini üretmektedir.

Akia Hess Otomotiv olarak şirket, 17-19 Aralık 2015 tarihleri arasında düzenlenen 8. Uluslararası Ulaşım Teknolojileri Sempozyumu ve Fuarı Transist’e katıldı. Akia fuarda 2 yeni aracıyla toplu taşımacılık alanında hizmet veren kurum ve kuruluşların, büyükşehir il ve belediyelerinin, şehir içi toplu taşımada ürün tedarik eden ve hizmet veren firmaların temsilcileri ve toplu taşımacılarla bir araya geldi.

Şirketin Satış ve Pazarlama Müdürü Serkan Denizmen yeni modeller hakkında bilgi verdi ve sorularımızı yanıtladı.

Firmanızı tanıtır mısınız?

Bursa’nın Kestel ilçesinde 80 bin metrekarelik tesis üzerinde 2013 yılında üretime başladık. 2014 yılının Kasım-Aralık ayında araçların teslimatlarına başladık. Şu anda 100’ün üzerinde aracımız Türkiye’ye teslimi gerçekleşti, bir o kadar aracımız da Avrupa’da bulunuyor. Avrupa da  9 ve 12 metre, Euro 6 Mercedes-Benz motorlu araçlarımızın teslimini 2015 yılı içinde yapıldı.

Transist Fuarı’na hangi araçlarla katıldınız?

Akia olarak Transist Fuarı’na ilk defa katılıyoruz. Euro 6 emisyon’a sahip Mercedes motorlu  12 metre alçak taban ve 9 metre tam alçak taban halk otobüslerimizi bu fuarda sergiliyoruz.

Genç bir firma olmanız satışlarınızı nasıl etkiliyor?

Araçlarımızın ikinci elde gördüğü talep, servis hizmetlerinin kalitesi, aracın kasasının aluminyum olması, ön takımda  dingil kullanılması , yakıt oranlarının piyasadaki araçlardan minimize olması gibi  artılar sayesinde kısa zamanda yüksek satış rakamlarına ulaştık.

2015 yılı sizin için nasıl geçti ve 2016 planlarınız nelerdir?

2015 yılında hedeflerimizin üstüne çıktık. 2016’da da hedeflerimiz yüksek, inşallah başarılı olacağız. 2016 için yatırım planlarımız var. 2-3 araç üzerinde çalışmalarımız bitti. Bu araçlardan biri hazır ve Busworld Turkey İstanbul 2016 Fuarında lansmanını yapacağız. Belediyeler için en kullanışlı araçlardan birisi olacak.

Ürün yelpazeniz hakkında bilgi verir misiniz?

Akia olarak biz 4-5 segmentte varız. Bunların içinde yurt dışına sattığımız servis otobüslerimiz var; Akıa Ultra LF 12 , Akıa Ultra LF 9 metre tam alçak taban ve bunun yanında  Akıa Ultra 9 L  servis tipi taşımacılığa yönelik aracımız var. 2016 için araçlarımız Euro 6’ya hazır. Şu anda Euro 6 olarak 30’a yakın siparişimiz var.

12 m segmentte diğer araçlarla kıyaslandığında sizin ürününüzün ne gibi avantajları var?

Fiyat politikası, ikinci elde talep görmesi, geniş servis ağı gibi avantajlarının yanında aracın en önemli özelliği düşük yakıt tüketimi.

Bunları da beğenebilirsin