Busworld 2015’te En Yüksek Ziyaretçi Sayısına Ulaşıldı

Otobüs üreticileri Avrupa’nın ve dünyanın en kapsamlı otobüs fuarı olan Busworld fuarında en yeni modellerini sergilediler.

Otobüs ana ve yan sanayiini buluşturan uluslararası Busworld Kortrijk Europe 2015, 16-21 Ekim 2015 tarihlerinde Belçika’nın Kortrijk şehrinde düzenlendi.

Otobüs dünyasının önde gelen uluslararası fuarı Busworld Kortrijk Europe 2015 büyümesini sürdürerek yaklaşık 35 bin kişi tarafından ziyaret edildi. İlk kez 1971 yılında düzenlenen ve iki yılda bir gerçekleşen fuarda otobüs üreticileri son yeniliklerini sergiledi. Aynı zamanda fuarda tedarik sanayii ve yan sanayi, yedek parça firmaları da yer aldı.

Busworld Kortrijk Fuarını bu yıl 118 ülkeden 34 bin 932 ziyaretçi fuarı takip etti. Fuara 36 ülkeden 411 firma katıldı. Türkiye ise 54 katılımcı firma ile önde gelen ülkeler arasında yer aldı. Bu yıl 23. kez düzenlenen fuarda ziyaretçi sayısı yüzde 9 artarak organizasyonun tarihindeki en yüksek ziyaretçi sayısına ulaşıldı.

Önceki fuarda Euro 6 motorlar ön plana çıkarken bu yıl fuara katılan otobüs üreticileri alternatif yakıt çözümlerini vurguladılar ve elektrik motorlu otobüsler ve şarj sistemleri öne çıktı. Diğer yandan otobüs işletmeciliğini daha verimli kılacak, diğer taşıma modları ile uyumlu hale getirecek donanımlar ve yazılım çözümleri de fuar süresince düzenlenen etkinliklerde ele alındı.

Türkiye’den fuara katılan otobüs üreticileri Temsa, Otokar, Anadolu İsuzu ve Karsan ilgi odağı olurken, etkinlikte yeni model otobüslerini tanıttılar.

Anadolu Isuzu’nun yeni 9,5 metrelik otobüsü Visigo Interurban ilk kez bu fuarda sahneye çıktı. Otokar, ürün ailesinin en yeni üyesi olan Kent Körüklü şehiriçi otobüsünü de ilk kez Avrupa’da tanıtırken, Karsan yolcu taşıma ürün ailesinin üç üyesi Jest, Atak ve Star’ın yanısıra ilk kez elektrikli minibüs konsepti Jest’i ziyaretçilerin beğenisine sundu. Temsa ise Busworld Kortrijk Fuarı’nda MD 7 ve Maraton modellerini ilk kez Avrupalı müşterilerle buluşturdu.

Bunları da beğenebilirsin