Continental, Inter Airport Europe 2015’te Lastik ve Telematik Çözümlerini Sergiledi

Dünyanın en büyük uluslararası lastik ve orijinal ekipman tedarikçilerinden Continental, iki senede bir gerçekleştirilen Inter Airport Europe 2015’te, uluslararası havalimanı taşıma ağı ve havalimanı yer hizmetlerine yönelik kapsamlı lastik yelpazesini görücüye çıkardı.

Münih’te gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük havalimanı fuarlarından sayılan Inter Airport Europe 2015’e katılan Continental, Continental Endüstriyel Lastikler (CST) ve Continental Kamyon Lastiklerini görücüye çıkardı.

Uluslararası havaalanı taşıma ağı ve havaalanı yer hizmetlerine yönelik kapsamlı lastik yelpazesiyle yoğun ilgi gören Continental, 6 – 9 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen fuar standında her iki birim yolcu ve hava yolu taşıma araçlarına yönelik lastiklerini de sergiledi.

Fuarda ContiFlexBox ve ContiPressureCheck’e yoğun ilgi
Yeni ContiFlexBox telematik çözümleri ile endüstriyel ve ticari araç lastikleri için özel geliştirilen basınç izleme sistemi ContiPressureCheck™’‘in tanıtıldığı etkinlikte, bu iki yenilikçi ürünün havalimanı yer operasyonlarında araç filolarının verimliliği ve güvenlik düzeyinin geliştirilmesine belirgin katkılarda bulunduğu ziyaretçilerle paylaşıldı.

Continental CST’nin, nakliye ve bagaj çekicilerine yönelik yeni lastik çözümünü sergilediği fuarda otobüslerin tüm akslarında kullanılan Conti Urban HA3 275/70 R 22.5 lastikleri ve akaryakıt tankerlerinde kullanılan yüksek kilometre performanslı Conti Hybrid HD3 315/80 R 22.5 lastikleri de yoğun ilgi gördü.

Continental CST Malzeme Taşımacılığı Bölüm Müdürü Julian Alexander konuyla ilgili şu sözleri aktardı: “Havalimanı lojistiğinde artan yolcu sayıları ve nakliyat hacmi karşısında hız, verimlilik ve minimum durma süreleri hayati faktörlerdir. Yenilikçi lastik ve telematik ürünlerimizle filo yöneticilerine, hava alanı sektöründe faaliyet gösteren firmaların yer hizmetleri operasyonlarında kapsamlı ihtiyaçlarını karşılayan özel çözümler sunuyoruz.”

Her ihtiyacı karşılayan geniş portföy
Dünyanın en büyük uluslararası lastik ve orijinal ekipman tedarikçilerinden Continental, uluslararası havayolları ve havaalanı yer hizmetleri operasyonlarında, konteynır nakliye aracı, hizmet kamyonu, uçak çekici veya yolcu otobüsleri için endüstriyel, otomobil, kamyon ve MTP lastikleri dahil tüm lastik çözümleri ile kapsamlı bir yelpazeyle sektörde önemli bir yer tutuyor. Aynı zamanda Continental’in endüstriyel lastik portföyü, 2015 yılının ilk yarısından itibaren yeni 6.00-9, 7.00-12 ve 7.50-15 ebatlarında Continental CS20, çekicilerin kullanımına da uygun olma özelliğiyle ön plana çıkan dolgu lastiklerini de içeriyor. Yenilikçi çift-L tasarımı ve yuvarlatılmış kanal konturuyla mükemmel çekiş gücüne ek olarak kendini temizleme özellikleri sunmasının yanı sıra kapalı omuz tasarımı diğer tip bloklara oranla titreşimi belirgin bir biçimde düşürürken daha sessiz ve sarsıntısız sürüş sağlıyor.

Fuarda tanıtılan lastiklerden Conti Urban HA3 275/70 R 22.5, kamyon lastiklerinin hava alanlarında terminal ve uçak arasında yolcu taşıyan otobüslerin tüm akslarına takılabilen endüstriyel ürünlerinden biri olarak dikkatlerini üzerine çekiyor. Bu lastik, ıslak yollarda üstün direksiyon hâkimiyeti ve üstün yol tutuşuna sahip olmasıyla birlikte yolcu için konforlu ve emniyetli sürüş sunuyor. Aynı segmentte, yol tankerlerinin çeker aksında kullanılabilen Conti Hybrid HD3 315/80 R 22.5 ıslak zeminde hızlanma ve frenleme esnasında yüksekçekiş gücüne ve kilometre performansına sahip olmasıyla kullanıcılarına tüm şartlarda güven sunuyor.

Filolarda yüksek verimlilik ContiFlexBox ve ContiPressureCheck™ ile mümkün
Sert lastiklere ek olarak, Continental CST pnömatik lastikli araçlarda kullanılmak üzere geliştirilen yeni ContiFlexBox telematik çözümünü de fuarda görücüye çıkardı. Bu sistem, lastik ve araç ile ilgili verileri toplayarak merkezi sunucuya aktaran başarılı ContiPressureCheck™ lastik basınç izleme sistemini tamamlamak üzere geliştirildi. Aracın sürücü mahalline monte edilen sistem, lastik içerisine yerleştirilen ve lastik basıncı ile sıcaklığını otomatik ölçen sensörlerden faydalanarak çalışıyor. Ayrıca ContiFlexBox içerisinde bulunan GPS sinyali operasyon süresi ve mevcut lokasyonun ölçülmesi gibi araç bilgilerini toplayarak, filo yöneticilerinin lastik hasarı ve durma süresi riskini minimuma indirirken düzenli ve uzun zaman alan bakım giderlerini de düşürmelerine de olanak veriyor. Bu şekilde, filo verimliliği artarken daha düşük CO2 emisyonu ve daha uzun lastik ömrü sayesinde operasyon giderleri ve çevresel etki azalıyor. 2016 yılında hazır olması beklenen ContiFlexBox ve ContiPressureCheck™ birleşik sistemleri yer hizmetleri operasyonlarında neredeyse tüm araçlarda kullanıma uygun olacak.

Bunları da beğenebilirsin