Siemens 6. Eurasia Rail Fuarı’nda Büyük İlgi Gördü

Siemens, 3-5 Mart 2016 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Eurasia Rail – 6. Uluslararası Demiryolu, Şehir İçi Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı’nda en yenilikçi raylı sistem çözümlerini tanıttı.

Siemens Ulaşım Bölümü, 6. Eurasia Rail Fuarı’nda en yenilikçi çözümlerinden Velaro serisi yüksek hızlı trenler, Desiro bölgesel trenler, Vectron lokomotif ailesi ve Avenio serisi tramvay araçlarıyla bugünün ve yarının ulaşım sistemlerini sergiledi. Siemens Ulaşım Bölümü Direktörü Cüneyt Genç de 3 Mart’ta fuar kapsamında yapılan Demiryolu Açık Oturumu’nda konuşmacı olarak yer alarak, Siemens’in raylı sistemler alanındaki inovatif yaklaşımını katılımcılarla paylaştı.

Almanya, İspanya, Çin, Rusya ile birlikte İngiltere-Fransa arasındaki Manş Denizi’nin altından geçen Eurostar hattında hizmet veren, Siemens’in Red Dot tasarım ödülüne sahip Velaro serisi yüksek hızlı trenleri fuarda büyük ilgi gördü. 50 dereceden -50 dereceye kadar geniş bir sıcaklık aralığında sorunsuz olarak çalışan Velaro serisi yüksek hızlı trenler, 2015 Mayıs ayının sonlarından itibaren Ankara-Konya hattında hizmet vermeye başlamıştı. 444 yolcu kapasitesine sahip Türkiye’nin ilk yüksek hızlı treni saatte 300 km hıza ulaşarak, Ankara-Konya arasında konforlu, güvenli ve hızlı yolculuk sağlıyor. Yakın zamanda 6 Velaro tren seti daha yüksek hızlı tren hattında devreye girecek.

Fuarda tanıtılan bir diğer Siemens tren seti Desiro, çevreye dost yapısı, modern tasarımı ve yüksek verimliliğiyle konforlu ve ekonomik raylı ulaşım ihtiyaçlarını karşılamayı başarıyor. Vectron lokomotifler de güçlü teknik özellikleri ve yüzde 90’ı bulan geri dönüştürülebilir malzeme oranıyla dünyanın en çevreci lokomotiflerinden biri olarak tanınıyor.

Siemens Gebze’de tramvay fabrikası açıyor

Siemens Türkiye Ulaşım Bölümü, 2017 yılında Gebze’de bir tramvay fabrikasını faaliyete sokmaya hazırlanıyor. Yüksek standartlara sahip ve birçok ülkede tercih edilen, Siemens’in Gebze tramvay fabrikasında üretilecek modeller, hem Türkiye hem de Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede kullanılacak. Yaklaşık 30 milyon Euro’luk bir yatırımla hayata geçirilecek yeni fabrika, Siemens Ulaşım Bölümü için önemli bir üretim merkezi konumunda olacak ve ihracat geliri ile de Türkiye için katma değer yaratacak.

Siemens’le “Sonsuz Evrim”

Siemens Ulaşım Bölümü, raylı sistem ulaşım araçlarının yanı sıra şehir içi ve şehirlerarası raylı sistemlere yönelik sinyalizasyon ve elektrifikasyon çözümlerini de fuar kapsamında ziyaretçilere tanıttı. Siemens’in raylı sistemlerde akıllı elektrifikasyona yönelik yaklaşımını ortaya koyan “Sonsuz Evrim” sloganı, akıllı şehirlerin ihtiyacı olan raylı sistem elektrifikasyonları için geleceğe yönelik çözümleriyle dikkat çekiyor.

Siemens kapsamlı raylı sistem portföyüyle gün geçtikçe artan ulaşım gereksinimlerini karşılarken, enerji verimliliği sağlayan çevre dostu ürünleriyle sistem maliyetlerini azaltıyor ve erişilebilirliği yükseltiyor. Güçlü tasarım ve yenilikçi teknolojiyle geliştirilen Siemens ürünleri, sürdürülebilir yolculuklar ve bağlantılı şebekeler sunarak bugünün raylı sistemlerine geleceği öngörerek çözümler sunuyor.

Bunları da beğenebilirsin