Yunanistan Krizi Lojistik Sektörüne İvme Katacak

Yunanistan’ın son dönemde yaşadığı ekonomik kriz, gözlerin ülkenin lojistik sektörüne çevrilmesine neden oldu. Çünkü Yunanistan halen tonaj bazında dünyanın en büyük deniz lojistiği filosuna sahip ve lojistik sektörü ülke için hayati bir gelir kaynağı durumunda. Ne var ki, ülkenin yaşadığı genel ekonomik kriz sebebiyle bu sektörün de olumsuz etkileneceği tahmin ediliyor.

Her ne kadar lojistik sektörünün operasyonlarının önemli bir kısmı yurt dışında gerçekleşse de ülkelerin ekonomik krizlerde her yönden olumsuz etkilendiklerini hatırlatan Uluslararası logitrans Transport Lojistik Fuarı Müdürü Altınay Bekar, firmaların ve kurumların bağlı oldukları ülkenin imajının, iş süreçlerinin gidişatını yakından ilgilendirdiğini söyledi. Global ekonominin her zaman istikrar ve huzur istediğinin altını çizen Bekar şöyle devam etti: “Yunanistan’ın yaşamış olduğu krizin lojistik sektörüne de olumsuz yansıyacağını düşünüyorum. Global lojistik pazarında Yunanistan’a olan talep azalacaktır. Bu noktada Türk firmalarının daha aktif bir rol oynayarak bu pastadan olabildiğince büyük pay almaları güzel olacaktır. Hatta Yunanistan’da gemi ve şirket satışlarında bir artış olabilir. Buradan doğacak fırsatlar da değerlendirilebilir.”

Dengeleri değiştirmek için bir fırsat olabilir
Deniz lojistiğinde tonaj taşıma kapasitesi (DWT) olarak Yunanistan’ın Türkiye’nin yaklaşık 9 katı büyüklüğe sahip olduğunu belirten Altınay Bekar, maalesef stratejik olarak çok özel bir konumda olmamıza rağmen deniz lojistiğinde arzu ettiğimiz noktadan uzakta olduğumuzu ifade ederek şunları söyledi; “Yunanistan son 20 yılda lojistik alanında başarılı adımlar attı. Bu adımları atmasında AB’nin katkıları oldu elbette fakat hem altyapı olarak hem de ticari nakliye gemi yatırımları açısından yakalanması zor bir seviyeye ulaştılar. Yunanistan’ın şu an yaşamakta olduğu krizin bir an önce düzelmesinden yanayız. Diğer taraftan da bu iyileşme sürecinde lojistik sektöründe daha büyük adımlar atarak pazar payımızı arttırmak istiyoruz. Yakın temasta olduğumuz birçok sektör temsilcisi, arzularının bu yönde olduğunu söylüyorlar.”

“İşbirliğimiz artmalı”
Zor zamanlarda sektörel dayanışma ve işbirliklerinin daha fazla önem kazandığını anlatan Uluslararası logitrans Transport Lojistik Fuarı Müdürü Altınay Bekar, sözlerini şöyle tamamladı; “Yunanistan ile rekabetin yanı sıra kazan-kazan prensibi ile ortak paydada buluşabileceğimiz pek çok nokta var. Açıkçası bugüne kadar Yunanistan bizimle işbirliğine pek sıcak bakmıyordu. Örneğin karayolu taşımacılığında sürekli sıkıntılar yaşıyoruz. Halbuki uzlaşma sağlayabilsek lojistiğin hemen her alanında birlikte büyüyebilir ve ortak faydalar sağlayabiliriz. Ben, Türkiye’nin ve Türk firmalarının şimdi ve bundan sonrasında işbirlikleri için açık olduklarını düşünüyorum. Yunanistan’ın menfaati gereği de bunu yapması doğru olur kanaatindeyim. Sektördeki işbirliklerini arttırmak için 18-20 Kasım 2015 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek Uluslararası logitrans Transport Lojistik Fuarı’na bu yıl daha fazla ilgi göstereceklerini düşünüyorum. Bize gelen taleplerde de bu isteği görüyoruz.”

Bunları da beğenebilirsin