ZF, InnoTrans 2016’da Sunduğu Yenilikleri Tanıttı

Dijitalleşme, sanayiyi değiştiren bir trend. Teknolojideki bu kökten değişim bizlere yeni pazarlara ulaşmak ve raylı ulaşımı önemli ölçüde daha konforlu, daha ekonomik ve daha güvenli hale getirmek için bir fırsat sunuyor. ZF Friedrichshafen AG, raylı araçlar ürün gamını 20-23 Eylül 2016 tarihleri arasında, Berlin’de gerçekleşen InnoTrans fuarında sergileyerek bu önemli endüstriyel hedeflere nasıl odaklandığını göstermiştir. ZF, sektörde önemli bir konuma sahip, güç aktarma ve şasi teknoloji ürünlerini sergiledi ve ziyaretçilere şirketin mekanik teknolojileri ve dijital dünyayı nasıl bir araya getirdiğini gösterdi.

2_ZF_Condition_Monitoring_en
ZF, raylı ulaşım için akıllı şanzıman konsepti ile, en gelişmiş sensör teknolojisini ve veri analiz araçlarını da kapsayan bir dizi yenilikçi yaklaşım sunuyor.

Geleceğin raylı ulaşımı için akıllı şanzıman konsepti

ZF, raylı ulaşım için akıllı şanzıman konsepti ile en gelişmiş sensör teknolojisi ve veri analiz araçlarını da dahil eden bir dizi yenilikçi yaklaşımı sunuyor. Bu, raylı araçların ve ilgili altyapının verimliliği ve dayanıklılığını arttırıyor.

Fonksiyon yelpazesinde öne çıkan yenilikler:

Titreşimin Gözlenmesi: Uzaktan, şanzımanın durumunun analizi ve gerçekleşmesi muhtemel herhangi bir sorunun tespitine olanak sağlayan gözlemleme özelliği.

Yağ seviyesi ve sıcaklık değişiminin tespiti: Entegre sensörler çeşitli yağ parametrelerini gözlemlemeye olanak sağlar. Bu parametreler, rulman ve şanzıman yağındaki mevcut sıcaklık değişim değerleri ile ilişkilendirilerek değerlendirilebilir.

Veri transferi: İşletmeciler, mobil ağ veya güzergah üzerindeki çeşitli sanal veri transfer noktaları aracılığı ile tüm sensörlerden gelen bilgilere anında veya daha sonra toplu olarak erişebilir.

3_ZF_IoT
Nesnelerin İnterneti: Mekanik, elektronik ve dijital teknolojilerinin akıllıca kombinasyonu, geleceğin mobilite trendleri için uygun çözümler üretmede önemli rol oynuyor.

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things/IoT): Mekanik, elektronik ve dijital teknolojilerin akıllı kombinasyonu

Nesnelerin İnterneti basit komponentlerin bir araya getirilerek her bir komponentin toplam işlevinden daha fazlasının ve önceki kullanımlarına kıyasla daha fazla fayda elde edilmesine imkan sağlıyor. ZF, bu gelişmedeki potansiyelin bilincindedir ve aşağıda belirtilen alanlara ilişkin yeni teknolojiler geliştirmektedir.

IoT teknolojisini ve Endüstri 4.0 özelliklerini kullanarak tedarik ve imalat zincirinin üretimde etkileşimini sağlamak

Otomotiv sektöründe kullanılan sensörlerin ihtiyaca göre uyarlanması ile ürünlerin zenginleştirilmesi

Mevcut donanım kullanılarak yeni dijital iş modellerinin gerçekleştirilmesi ve üretici ile işletmecilerin tatmin edici bir çözüm bulamadıkları sorunlarını çözmek

4_ZF_EcoWorld
Yeni ve inovatif ZF EcoWorld altı ileri vitesli şanzıman sistemi entegre reversing fonksiyonuna sahiptir.

EcoWorld, 6 vites ve entegre çift yönlü hareket “reversing” fonksiyonu

Yeni 6 vitesli şanzıman sistemi 2.500 Nm maksimum giriş torkuna göre tasarlanmıştır. Maksimum verimliliğe ulaşır ve güçlü bir tork konvertörüyle donatılmıştır. Şanzıman sistemi kontrol ünitesinde sadece bir elektrik arayüzüne ihtiyaç duyar.

Kendisi için küçük bir montaj alanı yeterli olan entegre primer retarder, düşük süratlerde dahi yüksek frenleme gücü sağlıyor. Şanzımana entegre yağ soğutucusunun yanı sıra bir ısıl eşanjör de EcoWorld’un yüksek soğutma performansına katkı sağlıyor. Gelişmiş ısı yönetimi yağ değişim aralıklarını ve kullanım ömrünü uzatıyor ve böylece şanzımanı çok daha dayanıklı ve bakımını kolay hale getiriyor. Bu da ürün ömrü maliyetlerini düşürüyor.

7_ZF_Aluminum_Impact_Absorbers
ZF alüminyum darbe emiciler hafif veya ağır bir çarpışma esnasında oluşan kuvvetleri absorbe edebilir.

Güvenli ve hafif alüminyum çarpışma damperleri

ZF, raylı sistemler için geliştirdiği darbe emici sistemler ile, Kategori II + III raylı araçlar, metro araçları, hafif raylı araçlar ve şehir içi ve şehirler arası raylı sistemler için, standartlara uygun modern çarpışma damperleri sunuyor.

45 kg’dan başlayan toplam ağırlığı ile alüminyum çarpışma damperleri, benzer ürünlere kıyasla yaklaşık yüzde 50 oranda daha hafif çözümler sunuyor. Yüksek kaliteli alüminyum alaşım, çarpma anında ortaya çıkabilecek yatay ya da dikey kuvvetleri absorbe etmek için kullanılmaktadır. Malzeme özellikleri, alaşımın çelik ile mukayese edilebilecek seviyede olduğunu göstermektedir.

ZF alüminyum çarpışma damperleri, yekpare silindir yapısı ile kendine özgü ve yüksek seviyede verimlilik sunuyor. Bunun sonucu olarak, ZF çarpışma damperlerinin montajı için gerekli uzunluk, diğer teleskopik çarpışma damperlerine kıyasla önemli ölçüde düşürülmüştür. ZF alüminyum çarpışma damperler sayesinde raylı araçların ön bölümünde uzun çıkıntılara gerek kalmıyor.

Bunları da beğenebilirsin