ABB’den Elektrikli Otobüsler Büyük Yenilik

ABB, elektrikli otobüsler için AMXE250 motor ve HES580 invertörden oluşan yenilikçi bir paketin piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Sektör için daha verimli, güvenilir ve hazır bir çözümle uyum içinde çalışmak üzere tasarlanan yeni tahrik paketi, daha temiz, daha sürdürülebilir ulaşım seçeneklerinde önemli bir sıçramaya işaret ediyor.

Elektrikli otobüsler için pazardaki ilk 3 seviyeli invertör olan HES580, üstün enerji verimliliği ve güç çıkışına sahip. Geleneksel 2 seviyeli invertörlerle karşılaştırıldığında HES580, motor harmonik kayıplarında yüzde 75’e varan önemli bir azalma sağlayarak ısı dağılımını önemli ölçüde en aza indiriyor ve enerji tasarrufunu en üst düzeye çıkarıyor. Bu üstün performans yenilikçi 3 seviyeli mimari ile sağlanıyor. İki voltaj seviyesi (DC+ ve DC-) arasında geçiş yapan 2 seviyeli invertörlerin aksine, HES580 üçüncü bir voltaj adımı olan nötrü devreye sokuyor. Bu ekleme, her anahtarlama işlemi sırasında voltaj adımını etkili bir şekilde yarıya indiriyor, bu da akım dalgalanmasının ve harmonik kayıplarının azalmasına neden oluyor. Sonuç olarak, AMXE250 motoru gelişmiş verimlilikle çalışarak farklı sürüş koşullarında daha yüksek performans sunuyor.

Ayrıca HES580, geleneksel 2 seviyeli invertörlere kıyasla tipik tahrik döngülerinde %12’ye kadar daha az motor kaybı göstermekle kalmıyor, aynı zamanda ömrünü uzatarak ve güvenilirliğini artırarak AMXE250 motoruna önemli ölçüde fayda sağlıyor. Bu gelişmiş teknoloji harmonik etkileri azaltarak ve motor sargıları üzerindeki stresi en aza indirerek, tüm elektrikli aktarma organları için sürdürülebilir performans ve uzun ömür sunuyor.

Ayrıca AMXE250, yüksek verimli tahrik için tasarlanmış kompakt, sabit mıknatıslı bir senkron motor olarak öne çıkmakta. Motor ayrıca gelişmiş dinamik performans için yüksek tork yoğunluğu ve daha fazla yolcu konforu için daha sessiz bir çalışma sunuyor. HES580 ve AMXE250, birbirlerinden daha uzağa yerleştirilebilmelerine olanak tanıyan esneklik sunacak şekilde tasarlanmış, böylece operatörlere alanı daha da optimize etme olanağı sağlıyor. Kolay parametre ayarı, devreye alma ve çalıştırma özellikleri sayesinde paket bir araca hızlı bir şekilde monte edilebiliyor.

ABB’nin Traction Bölümü Küresel Ürün Müdürü David Segbers şunları söyledi: “Elektrikli otobüsler için ilk 3 seviyeli invertörü pazara sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Motor-inverter paketi mükemmel bir uyum içinde çalışacak şekilde tasarlandı ve hem operatörler hem de OEM’ler için önemli enerji verimliliği kazanımları sağlayacak.”

ABB Mobile e-Power Küresel Başkanı Fabiana Cavalcante şunları söyledi: “Otobüslerin bu şekilde elektrikli hale getirilmesi, yaşam kalitesini artıran sürdürülebilir, temiz toplu taşımanın önemli bir parçasıdır. Sektörün sürdürülebilirlik ve performans hedeflerine ulaşmasına yardımcı olan geleceğe dönük çözümler sunmaktan heyecan duyuyoruz.”

Bunları da beğenebilirsin