Altay Tankı Güç Grubu Çalışmaları 2016’da Başlayacak

Türkiye’nin önde gelen traktör ve dizel motor üreticisi Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. (TÜMOSAN), yerli tank güç grubu geliştirme çalışmalarına 2016 yılında başlamayı planlıyor. Türkiye’nin ilk yerli güç grubu ürünlerini 2020 yılında üretmeyi hedefleyen TÜMOSAN, ana faaliyet alanı tarım makineleri dışında, raylı sistemler pazarında da iddialı projelere imza atmaya niyetli.

TÜMOSAN, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın (SSM) tank güç grubu geliştirme ihalesini Ağustos 2014’te kazanmış ve bu yılın Mart ayında da sözleşme imzalamıştı. Savunma sanayi ve tarım makineleri alanı dışında raylı ulaşım pazarında da söz sahibi olmak isteyen TÜMOSAN, bu amaçla İspanyol hızlı tren üreticisi Talgo ile Türkiye’deki Yüksek Hızlı Tren (YHT) projelerine katılmak için Ocak 2015’te iyi niyet sözleşmesi imzalamıştı.

Proje bedelinin yüzde 25’nini serbest kalması bekleniyor
Milli Güç Grubu Geliştirme Projesi ile Türkiye’deki imalat sanayine yüksek katma değerli parçalar üretebilme kabiliyeti kazandırmanın heyecanını yaşadıklarını belirten TÜMOSAN Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, projenin temelinin motor ve transmisyon teknolojisinin komple bir güç grubu şeklinde Altay tankı için geliştirilmesine dayandığı bilgisini verdi. TÜMOSAN olarak geride bıraktıkları 5 yıllık araştırma sürecinin ardından projeye başlamak için hazır olduklarını belirten Öğün, yurtdışından teknik destek alınacak firmanın da Avusturyalı AVL firması ile yapılan anlaşma ile netleştiğini hatırlattı. Öğün, şu değerlendirmelerde bulundu: “Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın belirlediği şartları kapsayacak şekilde AVL firması ile yapılan teknik destek anlaşmasının ardından proje bedeli olan 190 milyon euronun yüzde 25’inin serbest bırakılmasını ve geliştirme çalışmalarının 2016 başında start almasını bekliyoruz. Şu an için çalışmaların planlandığı şekilde devam etmesi halinde 2020 yılında Güç Grubu üretimi öngörüyoruz. Ancak seri üretim adetleri, geliştirme sürecinde seri üretim ihalesi son şeklini aldığında kesinleşecek.”

Yüksek Hızlı Tren üretimine talip
TÜMOSAN olarak motor ve transmisyon geliştirme konusunda traktör üretiminden gelen deneyimleri ile Milli Güç Grubu Geliştirilmesi projesi için belli bir alt yapıya sahip olduklarının altını çizen Öğün, “Şimdi bu birikimimizi çok daha zor ve karışık bir proje olan Altay Tankı Milli Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi’nde genişleterek değerlendireceğiz. Bu esnada da bu alanda gerekli olan know-how ve teknoloji transferini kalıcı olarak gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Orta vadede faaliyet alanlarının çeşitlendirilmesinin TÜMOSAN’ın öncelikleri arasında geldiğini belirten Öğün, bu politikanın odağında ise yerli üretim ile kalıcı teknoloji transferinin olduğunu ifade etti. TÜMOSAN olarak planları ve yatırımlarını bu politikaya göre şekillendirdiklerini vurgulayan Öğün, “Bu kapsamda Yüksek Hızlı Tren üretimine de talibiz. Talgo firması hızlı tren üretiminde uzmanlaşmış ve bu alanda teknoloji transferi gerçekleştirebilen bir firma. TÜMOSAN olarak biz de her türlü işbirliğine açık kapı bırakan bir firmayız. Talgo ile yerli üretim, bakım faaliyeti gibi geniş kapsamlı bir işbirliği için görüşmelerimiz devam ediyor” diye konuştu.

Traktör, tarım makineleri üretimi, raylı sistemler ve savunma sanayi projeleri ile 2020 yılında net kârı 100 milyon Liranın üzerine çıkarmayı hedeflediklerini de belirten Kurtuluş Öğün, “İlk yarıda karımızı yüzde 31 artışla 19 milyon Liranın üzerine taşıdık. Döviz kurlarında meydana gelen değişiklikler ve politik ortamın yansımaları dikkate alındığında yılsonu net karımızın 40-50 milyon Lira bandında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Bunları da beğenebilirsin