Bu söyleşi kaçmaz!

Günümüzde müzik dijitalleşti ve kolay tüketilebilir bir hal aldı. Fakat yine de herşeye rağmen albüm bütünlüğü içinde analog kayıtlardan müzik dinlemek isteyen insanların sayısı hiç de az değil. Son yıllarda analog kayıtlara olan ilgiyi plak satışlarındaki artış ile de gözlemlemek mümkün. İlk başlarda sadece nostaljik kayıtlara ilgi duyulurken şimdilerde güncel albümlerin de plak kayıtları yayımlanıyor.

i_Kapak__1_

Plaklar müziğin yeniden üretildiği ve kitlelere ulaşımının sağlandığı bir ortam olmanın yanısıra kapakları ile de insanı cezbediyor. Plak kapakları üzerinden döneminin beğenileri ve estetik anlayışı üzerinden fikir edinilebiliyor. Prof. Dr. Betül Dengili Atlı da bu toplumsal hafızaya göz ardı edilemeyecek katkı sunmuş bir isim. 1970’li yıllarda yaptığı kapak tasarımlarıyla Atlı albümlere sadece görsel bir katkı yapmadı, aynı zamanda sihirli dokunuşuyla albümlerin dinleyicilerin ilgisini çekmesine katkı sağladı.

i_Kapak__2_

“Sanatın Plak Kapaklarındaki İzdüşümü”

Türkiye’de ve dünyada bir döneme damga vuran plakların kapaklarını tasarlayan Prof. Dr. Betül Dengili Atlı, 5 Kasım’da Can Hi-Fi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek “Sanatın Plak Kapaklarındaki İzdüşümü” başlıklı söyleşi ve imza gününde sanatseverlerle bir araya gelecek. Aralarında Elvis Presley dahil birçok yabancı sanatçının Türkçe plak baskılarının kapaklarını da tasarlayan 71 yaşındaki Atlı, sanatını, anılarını, plak ve albüm kapaklarının önemini anlatacak.

Plakların en dikkat çeken yerlerinden biri de kapaklarıdır. Her biri adeta birer sanat eseri olan bu kapaklar, tasarımlarıyla öne çıkarak plakların alınmasına bile etki edebilir. Özellikle 1970’lerin plak dinleyicileri “Betül Dengili Atlı” ismini mutlaka hatırlar. Atlı, onlarca plağın kapağına tasarımlarıyla imzasını atmış, albümlerin içeriği kadar kapaklarının da konuşulmasını sağlamıştır.

Kapak tasarımlarına 40 yıl gibi uzun bir süre ara veren Betül Dengili Atlı yıllar sonra progresif rock temsilcilerinden Nemrud adlı grubun albümü için yaptığı tasarımla sektöre geri döndü. Onlarca yıl geçmesine rağmen yeteneği ve tecrübesinden bir şey kaybetmediğini kanıtlayan Atlı’nın sihirli dokunuşuyla tasarladığı kapağın yer aldığı albüm, Almanya’dan Japonya’ya, Brezilya’dan İspanya’ya kadar dünyanın farklı coğrafyalarındaki ülkelerde Türkiye’den daha fazla ilgili gördü. Çok fazla tanıtımı yapılmayan albüm, kapağına aşık olanlar sayesinde müzikseverlerle buluştu.

i_Kapak__3_

Haftasonu planınızı bir daha gözden geçirin 

Plak ve albüm kapaklarının tasarımının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtlayan duayen tasarımcı Prof. Dr. Betül Dengili Atlı, 5 Kasım Cumartesi günü Can Hi-Fi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek “Sanatın Plak Kapaklarındaki İzdüşümü” başlıklı söyleşi ve imza gününde tecrübelerini paylaşıp merak edilen soruları cevaplayacak.

Tarih   : 5 Kasım 2016 (Cumartesi)

Saat   : 13.00 – 15.00

Yer     : Can Hi-Fi (Abbas Ağa Mahallesi, Yıldız Caddesi No:45, Sungurlar İş Merkezi / Beşiktaş

Prof. Dr. Betül Atlı hakkında

  • 1968 Yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu.
  • 1974 Yılında Hamburg Staatliche Hochschule für Bildende Künste – Almanya’yı bitirdi.
  • 1986’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil Programında Sanatta Yeterliliğini tamamladı.
  • 1990 Yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil Bölümü’nde Doçent, 2001 yılında aynı bölümde Profesör ünvanını aldı.
  • 1969-70 Amerikan Neşriyat Bürosu’nda çalışarak Atlantic Records, RCA gibi çeşitli yabancı müzik firmalarının Türkiye’de çoğaltılan plakları için yeni plak kapağı illüstrasyonları hazırladı. Çeşitli masal kitaplarına illüstrasyonlar yaptı.
  • 1972 Yılında ‘Für Sie’ (Almanya) moda dergisinin uluslararası desen yarışmasında birincilik, 1975 ‘Görsel Sanatçılar Ödülü’ 1995 Kanada’ da desen yarışmasında üçüncülük aldı. İlk kişisel sergisini 1976’da Mimar Sinan Üniversitesi’nde açtı ve çeşitli sergilere katıldı.
  • 2008 Yılından itibaren Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’ nde Bölüm Başkanlığı yapmakta; çizim, desen, moda tasarımı ve moda tarihi konularında ders vermekte olan Betül Atlı çok sayıda yüksek lisans ve sanatta yeterlik tezleri yönetmiştir. Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı bölümü’nde dersler vermektedir.
Bunları da beğenebilirsin