Büyüyen Otobüs Pazarında Satışlarını Artırdı

2015 Temmuz sonu itibariyle 4.400 adet toplam otobüs satışı gerçekleşen pazarda Temsa, 1.320 adetlik satış ile yüzde 30 pay aldı.

Toplam otobüs pazarı geçen yılın ilk 7 ayına göre yüzde 14 büyüdü. 2014’ün ilk 7 ayında 3.806 adet otobüs satışı gerçekleşirken, bu yıl 4.400 civarında gerçekleşti.

Türkiye’de karayolu yolcu taşımacılarının daha kaliteli ve konforlu hizmet yarışı içinde olmalarının ve üreticilerin de bu yarışa daha ekonomik ve yüksek konfor düzeyine sahip ürün tasarımları ile katılmalarının toplam otobüs pazarını büyüten en önemli etkenler arasında yer aldığını söyleyen Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, “Pazarda yaşanan büyüme, bu ülkeye yatırımları ve istihdamıyla çok önemli katma değer sağlayan üreticiler olarak, bizleri de mutlu ediyor. Müşterilerimize işletme sürecinde en ekonomik ve en konforlu ürünleri sunma yarışı içindeyiz. Pazardaki ihtiyaçları iyi tespit etmemiz ve müşteriyi en iyi dinleyen ve müşterilerini sahada destekleyen kurum olmamız bizim başarımızda en önemli etkenler arasında. 2014’te toplam otobüs pazarında yüzde 30 pay elde etmiştik. 7 aylık süreç içerisinde bu pazar payı seviyemizi koruduk. Geçen yıldan farklı olarak ise satış adetlerimizi daha da yukarıya taşıdık. Geçen yıl yılın ilk 7 ayında Temsa 1.200 otobüs satışı yapmıştı; bu sayı 120 adet artarak 1.320 oldu” dedi.

Şehirlerarası otobüs pazarı yüzde 33 büyüdü
Dinçer Çelik, bu yılın 7 ayı sonunda ürün segmentlerinde yaşanan gelişmeleri de aktardı. Geçen yılın aynı dönemine göre şehirlerarası otobüs pazarının yaklaşık yüzde 33 büyüdüğüne dikkat çeken Dinçer Çelik, “Coach pazarında, Temmuz sonu itibarı ile toplam 978 araç satışı gerçekleşti. Safir, bulunduğu RHD segmentinde yüzde 43 mertebesinde, tüm Şehirlerarasında ise yüzde 28 pazar payı elde etti ve büyümesini devam ettirdi. Bu büyümede Safir VIP aracımız bu farkı oluşturdu. Konforlu, 2+1 koltuklu Safir VIP’e olan talep bizi çok memnun etmektedir. Otogarlarda yolculardan büyük talep gören Safir VIP aranan araç haline geldi” diye konuştu.

Otobüs pazarında daralan tek segment şehiriçi oldu
Şehiriçi otobüs pazarının toplam ürün pazarında daralan tek segment olduğunu belirten Dinçer Çelik şunları söyledi: Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 daralan şehiriçi pazarında, Temsa büyümeye devam etti ve şehiriçi pazarın yüzde 80’ini oluşturan LF segmentinde yüzde 43 mertebesinde, tüm şehiriçinde ise yeni Tourmalin aracımız ile birlikte yüzde 36 pazar payı elde ettik. Avenue’nun en düşük yakıt tüketen araç olması ve modern dizaynı ve sağlanan satış sonrası desteği satışına büyük katkı yapmaktadır ve alıcılarını memnun etmektedir.” dedi.

Prestij SD kendi segmentinde yüzde 43 pazar payı elde etti
Dinçer Çelik, midibüs pazarının 2015’in ilk 7 ayında yaklaşık yüzde 13 büyüdüğüne dikkat çekti ve sadece Temmuz ayında yapılan 193 adetlik Prestij SD satışı ile Temsa’nın bu segmentte son 6 yılın en yüksek satışını yaptığını belirtti. “Türkiye de Temmuz-2015 sonu itibarı ile toplam 3.000 adete yakın midibus satış gerçekleşti. Midibüs pazarının yüzde 65’ini Prestij SD’nin de bulunduğu 27-29 kişilik segment oluşturuyor. Prestij SD kendi segmentinde yüzde 43 mertebesinde, tüm midibüs segmentinde ise Prestij City ve MD9 LE satışları ile birlikte yaklaşık yüzde 30 pazar payı elde etti. Bu yıl da şu ana kadar Prestij aracı yine yurt çapında en fazla satılan ve talep gören en değerli midibüs oldu. Prestij’in müthiş yakıt tasarrufu ve sağladığı ekonomi pazarda belirleyici olmaya devam etmektedir. Artık Midibus diyince akla Prestij gelmektedir” dedi.

Bunları da beğenebilirsin