DAF Türkiye pazarında yeniden yapılanıyor

workhouse

Suzuki ile otomotiv, motosiklet ve deniz motorları sektörüne hızlı bir giriş yapan Doğan Holding, ağır ticari araç pazarının önde gelen markalarından DAF ile otomotiv sektörünün farklı alanlarındaki büyümesine hızla devam ediyor.

Doğan Holding, Türkiye otomotiv sektörünün en hızlı büyüyen segmentlerinden biri olan ağır ticari araç pazarına, bünyesinde yeni kurulan geçen Glokal Motorlu Araçlar Pazarlama ile giriş yapıyor. DAF Glokal Motorlu Araçlar Pazarlama 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren İstanbul Anadolu yakasında, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren de Avrupa yakasında DAF marka çekici ve kamyonlara satış, servis ve yedek parça hizmeti verecek.

Doğan Holding’in Suzuki ile otomotiv sektörüne yaptığı geri dönüşü, sektörün farklı alanlarında da devam ettirmeye devam edeceğini belirten Glokal Motorlu Araçlar Pazarlama Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Ümit Karaarslan, DAF bayiliği konusunda atılan adımın bunun en önemli örneklerinden biri olduğunu söyledi.

Ümit Karaaslan sözlerine “Yüksek Pazar payına sahip İstanbul ile başlanacak operasyonumuza Güney Anadolu ve diğer önemli bölgelerde gerçekleştirilecek satış ve servis yapılanması ile DAF’ın yeniden doğuşunda önemli iş ortaklarından bir olacaktır. Holding Kurucumuz Aydın Doğan’ın ilk iş alanlarından birinde yeniden başlamak bizlere yüksek enerji ve heyecan vermektedir” diyerek devam etti.

Gregor Van Der Mark - Ümit Karaarslan

2019’da yüzde 10 pazar payı hedefi

Türkiye’nin sürdürmekte olduğu mega projeler sayesinde özellikle ağır ticari araç pazarının büyümesine büyük katkıda bulunduğuna dikkat çeken Ümit Karaarslan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bayiliklerimizin yer alacağı İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasının toplam Türkiye pazarı içindeki payı yüzde 26,5 seviyesinde. Biz de Anadolu yakasında Kurtköy-Tepeören mevkiinde yaklaşık 1.800 metrekare alanda satış ve servis hizmetine başlıyoruz. Ayrıca Glokal A.Ş. olarak Koşuyolu’nda bulunan merkezimizde de satış hizmeti vermeye devam edeceğiz. Öte yandan önümüzdeki yıl Ocak ayına kadar Avrupa yakasında da faaliyete başlayacağız. Mahmutbey lokasyonunda DAF marka çekici ve kamyon modelleri için satış, servis ve yedek parça hizmetine başlayacağız. 2018’e kadar yüzde 6 olmasını hedeflediğimiz DAF Türkiye Pazar payını, 2019 yılında yüzde 10 seviyesine çıkarabilmek için DAF ile stratejik büyüme çalışmaları içinde olacağız.”

DAF, Türkiye’de konumunu güçlendirecek

DAF Türkiye Genel Müdürü Gregor Van Der Mark da Türkiye’de başladıklarını çalışmaların ilk ayağının ulusal bayi ağının genişletilmesi olduğunu hatırlatarak, Glokal A.Ş ile gerçekleştirdikleri anlaşmadan büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. Türkiye’nin, Avrupa dışındaki en hızlı büyüyen ticari araç pazarlarından biri olduğuna dikkat çeken Mark, şunları söyledi: “Toplam pazar kapasitesi yılda 32 bin ağır hizmete uygun olan tır kategorisinde, gelecek yıllarda 40 binli rakamları göreceğiz. Bu dönemde amacımız pazar payını yüzde 6 seviyesinin üzerine çıkarmaktır. Bu doğrultuda önceliğimiz DAF ulusal bayi ağını yeniden yapılandırmak, genişletmek ve Türkiye’de mevcut müşterilerimiz için birinci sınıf hizmeti garantilemektir. Bu noktada Glokal ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği büyük önem taşıyor. Önümüzdeki dönemde hem pazar payını artırma hem de DAF markasının Türkiye’de hak ettiği yere ulaşması için Glokal ile güçlü birlikteliğimizi genişleterek devam edeceğiz.”

Bunları da beğenebilirsin