Dijital dönüşümün son ürünü yeni nesil Scania’lar görücüye çıktı

Scania, 2017 yılın kamyonu seçilen yeni nesil araçlarını10 yıl süren Ar-Ge araştırmaları ve 2 milyar Euro’luk yatırım sonunda piyasaya sürdü. Türkiye pazarında da satışa sunulan araçlarda T-şeklindeki ön yüz tasarım anlayışı büyük ölçüde korunurken, kabin, motor, güç ve aktarma organları tamamen yenilendi. Yeni nesil araçların geliştirilmesi için 10 milyon kilometrenin üzerinde test sürüşü ve 40 adet kamyonun kullanıldığı çarpışma testleri gerçekleştirdi.

Yeni nesil Scania araçları, Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin’in katılımıyla İstanbul Park’ta gerçekleşen test sürüşü aktivitesi ile tanıtıldı. Yeni nesil Scania’lar, eşsiz modüler sistemi, sağlamlığı, verimliliği ve karlılığı artıran hizmet paketleri ile sunulurken, kullanıcılarının farklı ihtiyaçlarına cevap veren teknolojik çözümleri ile dikkat çekiyor.

Cab interior, SC20 Highline Södertälje, Sweden Photo: Göran Wink 2016

“Taşımacılığın rotasını değiştirecek”

Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin, yeni nesil Scania araçların test sürüşü etkinliğinde yaptığı açıklamada “Ağır vasıta sektöründe ihtiyaçlar, rekabet şartları ve maliyet beklentileri değişiyor. Artık standart bir araçla iş yapma dönemi sona eriyor. Yapılan işe, taşınan ürüne uygun araçlar ve araçlarla birlikte sunulan bakım anlaşmaları, sürücü eğitimleri ve filo yönetim sistemleri gibi çeşitli hizmet paketleri ile müşteriye özel çözümler sunmak gerekiyor. Bu yüzden Yeni nesil Scania’yı sadece bir araç değil, müşterilerimizin ihtiyaçlarına özel tasarlanan hizmet paketleri ile eksiksiz bir taşımacılık çözümü olarak görüyoruz. Müşterilerimizle yaptığımız detaylı görüşmeler ve tüm dünyada dolaşan 250binin üzerinde Scanialardan toplanan gerçek yol koşulları verileriyle müşterilerimizin ihtiyaçlarını beliyor ve bu sayede en uygun çözümleri üretiyoruz.”

Müşterilerinin karlılıklarını artması için iki temel konuya odaklandıklarını ifade eden Eksin, bunların maliyetleri azaltmak ve gelirleri arttırmak olduğunun altını çizdi: “Gelirin artması için temel koşul aracın çalışır durumda olması, serviste beklememesi. Scania’nın herkes tarafından bilinen sağlamlığı yanında, yeni teknolojilerimiz, müşteri odaklı hizmetlerimiz ve uzun bakım aralıklarımız ile araçların kesintisiz hizmet sürelerini en üst seviyeye çıkarıyoruz.“

Cab exterior, R 500 Malaga, Spain Photo: Gustav Lindh, 2016

%5 yakıt tasarrufu sağlıyor

Scania, yeni nesil araç ve hizmetleri ile yakıt tüketiminde de önemli ölçüde avantajlar sağlıyor. Yeni modeller güç aktarma organlarındaki geliştirmeler ve aerodinamik çözümler sayesinde yüzde 5 oranında yakıt tasarrufu sunuyor.

Scania yeni araçlarıyla birlikte 13 litre, 500 bg’lik yeni motorunu da piyasaya sürüyor. Yeni motorda Euro 6 emisyon değerleri, yüzde 100 SCR sistemi ile sağlanıyor. Böylelikle daha güvenilir ve daha ekonomik bir motor elde ediliyor. Vites değişim süresini yarı yarıya azaltan yeni tam otomatik opticruise vites kutusu sürüş konforunu en üst noktaya çıkartıyor. Pazarda en geniş motor ürün gamına sahip marka olan Scania’nın, yeni nesil araçlarında, 13 litrelik motor serisi 370 beygir gücünden başlayıp 410, 450 ve 500 beygir gücüne kadar alternatiflerden oluşuyor. 16 litrelik motorların güç seçenekleri ise 520, 580 ve 730 beygir.

Yeni kabin dikkat çekiyor

Scania mevcut P, G ve yenilenen R kabinlerine, tamamen düz zeminli S serisi kabini de ekliyor. 24 farklı temel kabin modeli müşterilerin tercihine sunuluyor.

Cab interior, steering wheel and dashboard, CS20 Highline Södertälje, Sweden Photo: Göran Wink 2016Tüm yeni kabinlerde iç mekan, optimum sürüş ve dinlenme alanı sunacak şekilde tasarlandı. Sürücünün koltuk ayar seçenekleri, boyları 150 ile 200 cm arasındaki değişen tüm sürücüler için rahat bir sürüş pozisyonu sunuyor. Yeni Scania’larda A sütunu en geniş görüş açısı için inceltilerek yeniden tasarlandı.Tüm yeni kabinlerde, sürücünün oturma pozisyonu, 6.5 cm öne alınırken sol cama 2 cm daha yakınlaştırıldı. Böylelikle sürücünün görüş açısı ve yol hakimiyeti arttı. Bunlara ek olarak yatak kısmı da 1 metreye genişletildi. Böylelikle sürücüler için konfor en üst noktaya ulaştı.

Bunları da beğenebilirsin