Elektrikli Araç Testlerine Başladı

Geleceğin alternatif yakıtları arasında gösterilen elektrikle çalışan araçların test sürüşlerine başlanıyor.

Scania elektrikle çalışan modelinin test sürüşlerine gerçek yol koşullarda başlıyor. İsveç Ulaştırma Bakanlığı tarafından da onaylanan proje kapsamında pantograf güç toplayıcısı ile donatılan Scania araçlar, elektrik hatlarından aldığı akım ile hareket ediyor.

İsveç’in doğusunda yer alan Gavleborg bölgesinde 2016 yılının ilk aylarında başlayacak olan test sürüşleri, Gavle ve Storvik limanları arasındaki 2 kilometrelik mesafede karşılıklı yük taşıması yaparak gerçekleştirilecek.

İsveç tarafından Gavle elektrikli yol projesi olarak adlandırılan proje, fosil yakıtlar kullanmayan araçlara enerji aktarımı için havai elektrik hatları üzerinden enerji iletimi aktaran bir teknoloji içeriyor.

Scania, elektrikli araç çalışmalarına 2013 yılında başladı. İlk testleri Almanya’da gerçekleştirilen projenin, elektrik donanımı altyapısı Siemens tarafından geliştirildi. Bu araçlarda, kabinin arkasında yer alan çerçeve üzerine monte edilmiş bir pantograf güç toplayıcısı ile havai hatlardan güç aktarımı yapılıyor. Böylece elektrik kullanan araçlarda fosil yakıt emisyonları yüzde 80-90 azalıyor ve çok daha az enerji ile işletim maliyetlerinin düşmesine büyük katkı sağlanıyor.

Bunları da beğenebilirsin