FMCG sektöründe palet yönetimini outsource edenler kazanıyor

Palet yönetimini kendisi yapan FMCG şirketleri operasyonel anlamda ağır bir yükün altına girdikleri için büyük maliyetlere erişebilen ekonomik kayıplar yaşıyor. Yaşanan bu kayıplar iş geliştirmeye yönlendirilebilecek kaynaklardan çalıyor. 2009 yılından bu yana Türkiye pazarında hizmet veren CHEP’in yeniden kullanıma ve paylaşıma dayalı sürdürülebilir iş modeli,  tedarik zincirinde karşılaşılan bu sorunlara akılcı çözümler sunuyor.

FMCG sektörünün devleri, CHEP paletlerini kiralayıp yeniden kullanmayı tercih ederek  depolama maliyetlerini düşüyor, nakliye süreçlerini optimize ediyor, palet toplama ve onarma masraflarını ortadan kaldırıyor ve taşınan ürünlerin zarar görme riskini en aza indiriyor. Bu yeşil ve döngüsel modele geçiş, aynı zamanda firmaların çevresel sürdürülebilirlik hedeflerini destekliyor.

FMCG sektörünün tedarik zincirinde karşılaştığı 7 soruna CHEP çözümü

  1. Paletler için harcanan yüksek maliyetler

Tedarik zinciri yönetiminde palet satın alımı önemli bir yatırım olarak yüksek bedelli bir harcama olarak öne çıkıyor. CHEP’in paylaşım ekonomisini öne çıkaran kiralamaya dayalı iş modeli sayesinde FMCG şirketleri ihtiyaçları olmayan paletleri satın almak durumunda kalmıyor. Böylece, kullanılmayan ekipman için ödeme yapılmazken satın almak için ayrılan ekstra palet maliyetleri iş geliştirme alanında daha etkin bir şekilde yönlendiriliyor.

  1. Tedarik zinciri süreçlerindeki gizli maliyetler

Palet yönetimi pek çok FMCG şirketi için ekonomik açıdan acil durum anlamına geliyor. Değişken maliyetleri karşılayabilmek, onarım ve ekipman yönetimine ek olarak yüksek yakıt fiyatları ve kereste temininde görülen dalgalanmalar sürekli yeni bir masraf kalemi doğurabiliyor. CHEP’in modelinde sadece paletler kullanıldığında ödeme yapılıyor, ek maliyetler ve gizli masraf kalemleri ortadan kalkıyor.

  1. Palet toplama için harcanan zaman, maliyet ve emek

Üreticiler ve perakendeciler için tedarik zinciri yönetimi maliyetleri yönetilmesi güç masraf kalemleri olarak görülüyor. CHEP’in palet yönetimi içinde, zincir mağazalar ve bayilerle olan bakiye takibi ve mutabakat süreçleri üreticilerin üzerinden alınıyor. Ayrıca toplama sürecindeki operasyonel yük ve ekstra maliyetler tamamen ortadan kalkıyor.

  1. Yüksek ürün hasarı ve iş kazası riski

Düşük kaliteli palet kullanımı operasyonel süreçleri aksattığı gibi kaza riskini ve zararları artırıyor. Kiralanmayıp satın alınan paletler, şirketler için yüksek maliyetlere sebep olurken taşıma sırasında da düşük kaliteli palet kullanımı nedeniyle ürünler zarar görüyor. CHEP’in dünya standartlarını belirleyen yüksek kaliteli paletleri, ürünlerin taşıma sırasında zarar görmesini önlerken rafa yerleştirilme sürecini kolaylaştırıyor.

  1. Yüksek sezonda palet bulma problemi

Beyaz palet kullanımında özellikle yoğun dönemler için FMCG firmaları palet bulma konusunda sorunlar yaşıyor. CHEP’in kiralama sisteminde iş ortakları istedikleri sayıda palete diledikleri yerde ve zamanda ulaşabiliyor.

  1. Doğal kaynak israfı

CHEP’in sorumlu şirket anlayışı, iş modelinin her aşamasında öne çıkıyor. FMCG sektörünün büyük çaplı operasyonları için kullanılan çok sayıda paletin atık yönetim süreci tamamen CHEP tarafından üstleniliyor. Mavi paletlerini tamamını sürdürülebilir ve sertifikalı ormanlardan üreten CHEP, kullanılmaz duruma gelen paletlerin %100’ünü geri dönüştürüyor.

  1. Karmaşık nakliye süreçleri

CHEP, iş ortaklarının nakliye süreçlerini optimize ederek tırların kat ettiği gereksiz mesafeleri azaltmalarına, toplama ve teslimat sürelerini hızlandırmalarına ve maliyetlerini düşürmelerine yardımcı oluyor. Böylece CHEP partneri olan şirketler, büyük oranda ekonomik katma değer elde ediyor.

Bunları da beğenebilirsin