Ford Otosan 2015’te Ticari Araçta Türkiye ve Avrupa Lideri Oldu

Ford Otosan; pazarın rekor düzeyde büyüdüğü 2015 yılında; binek, hafif ticari ve ağır ticari araç satışları ile pazarın üzerinde büyüme kaydetti.

 

2015 yılında; üretim, satış ve ihracat rakamları ile rekor kıran Türkiye otomotiv sektörünün en büyük sanayi kuruluşu olan Ford Otosan, 2015 yılı sonuçlarını ve 2016 yılı planlarını kamuoyuyla paylaştı. 2015'te Türkiye ticari araç satış liderliğinin yanı sıra ihracatın da lokomotifi olan Ford Otosan, ürettiği araçlarla 2015 sonu itibarıyla Ford’u Avrupa’nın bir numaralı ticari araç markası konumuna taşıdı. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, "Ford Otosan’ın iç pazardaki başarısını artırırken, ihracat odaklı büyümeye devam edeceğiz. Bugün geldiğimiz noktada, bölgesel bir otomotiv şirketi olmaktan çıktık. Otomotiv teknolojilerinin küresel oyuncusu haline geldiğimize ve önümüzdeki dönemde bu konumumuzu daha da pekiştireceğimize inanıyoruz. Bunu yaparken; sürdürülebilirliğimizin ve Ford’un yeni nesil vizyonunun önemli temel taşlarından inovasyon, Ar-Ge faaliyetlerimiz ve dijitalleşme çalışmalarımızdan güç alacağız" dedi.

Ford Otosan 2015'te tüm segmentlerde pazarın üzerinde büyüdü

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, toplantıda yaptığı konuşmaya 2015'i değerlendirerek başladı: "2015 yılı Ford Otosan için başarılarla dolu, rekorların kırıldığı bir yıl oldu. Ford Otosan olarak, Türkiye otomotiv pazarındaki satışlarımızı önceki yıla göre yüzde 35 oranında artırarak yılı 126.468 satış adediyle kapattık ve %12,6 pazar payı ile Türkiye sıralamasında 2. olduk. Otomobilde, 2014 yılına göre %26 büyüme ile 47.158 adet satış gerçekleştirdik. Her ana segmentte pazar payımızı artırdık. Hafif ve orta ticari pazarında da satış rakamlarımızı %44 artırarak 71.482 seviyesine taşıdık ve hafif ticaride en çok tercih edilen marka olduk. Ford Tourneo Courier 30.838 adet ile en çok satan hafif ticari araç oldu. Ağır ticari araç satışlarımızla da büyük bir başarıya imza attık. Pazar %8 büyürken biz %16 büyüdük ve yılı 7.828 satış adediyle tamamlarken, ağır ticaride toplam pazar payımız %23’e ulaştı. 2015 yılı, bizim için aynı zamanda ürün gamımızda pek çok yeniliğe imza attığımız heyecan dolu bir yıl oldu. Mondeo’dan C-Max’e, Focus dizel otomatikten Mustang’e uzanan geniş bir skalada yeni araçlarımızı pazara sunduk. Yıllardır beklenen Ford Mustang’in Türkiye’de pazara sunulması müşterilerimiz tarafından büyük heyecanla karşılandı. 2015 yılı Ağustos ayında Transit’in 50. yılını kutlamaya başladık ve kutlamalarımıza bu yıl da devam edeceğiz. Otomobil ve ticari araç ürün gamımızda sunduğumuz yeniliklerle ortama ürün yaşımız 1,2 yıl oldu. Sektörümüzün en geniş ve en genç ürün portföyüne sahip olmaktan gurur duyuyoruz.“

Türkiye ihracatının lokomotifi Ford Otosan  

Konuşmasında, Türkiye ihracatının lokomotifi olan otomotiv sektöründe 2015 sonuçlarıyla birlikte son 5 yıldır ihracat şampiyonu olduklarını ve kendi ihracat rekorlarını kırdıklarına da vurgu yapan Yenigün, "Türkiye ticari araç ihracatının %65’ini biz yapıyoruz. 2015’te, bir önceki yıla göre %32 artışla 253.644 adet araç ihraç ederek kendi rekorumuzu kırdık. İhracat gelirimizi de geçen seneye göre %11 artırarak 3,9 milyar dolar ihracat geliri elde ettik. 2014 yılında 73 olan ihracat pazarı sayımızı, bu yıl 82’ye çıkartarak ihracat pazarlarımızda da büyüdük. İhracat odaklı büyümemiz devam edecek.”dedi.

Ford'u Avrupa'da ticari araç liderliğine Ford Otosan taşıdı

Ford’un Avrupa ticari araç satışlarındaki başarısına dikkat çeken Yenigün: "Biz Türkiye’de 2015 yılında büyük başarılara imza atarken, Ford da Avrupa’da 1 numaralı ticari araç markası oldu. 2011’de 7. sıradayken, 2015'te liderliğe yükseldi. 260.400 adet ticari araç satışı ve %12,6 pazar payıyla Avrupa lideri oldu. Avrupa’da ticari araç pazarının bir önceki yıla göre %11,6’lık artış göstermesi de bu sonuçlarda etken oldu. Ford’un Avrupa’daki en büyük ticari araç üretim merkezi Ford Otosan olarak, Courier’den Transit’e uzanan geniş ürün portföyümüzle Ford’u Avrupa’da ticari araç liderliğine taşımış olduk."

Türkiye'nin Ticari Gücü’nden rekor üretim

2015 yılı, Ford Otosan'ın 1,6 milyar dolarlık yatırımını tamamlayıp, meyvelerini almaya başladığı bir yıl oldu. Sektördeki öncü rolünü sürdüren Ford Otosan, bir önceki yıla oranla %37 artışla, yılı 334 bin 622 adet rekor üretim gerçekleştirdi. Türkiye’nin Ticari Gücü 2015 yılsonu itibarıyla, Türkiye ticari araç üretiminin %59’unu gerçekleştirdi.

Ford Trucks global büyümesini sürdürdü, iç pazara TruckMarket markası hareket getirdi

2015 yılında, Otosan'ın gurur kaynaklarından biri olan ağır ticari araç markası Ford Trucks, global pazarlarda büyümeye devam etti. Afrika pazarında stratejik üs olarak kabul edilen Fas’ta açılan bayiyle, Rusya ve Ortadoğu’nun ardından Ford Trucks’ın büyümesi Afrika’ya taşındı. Umman ve Bahreyn'de açılan Ford Trucks bayileriyle, Ortadoğu’da genişleme operasyonu büyük oranda tamamlandı. Bu pazarlarda, Ford Otosan'ın Ar-Ge gücüyle, bölgenin koşullarına göre geliştirilen özel modeller satışa sunuldu. Ford Otosan, 2015'te Ford Trucks'la dış pazarlarda büyürken iç pazardaki hamlelerine devam etti. Son yıllarda büyük önem kazanan ve kurumsallaşma ihtiyacının kendisini daha çok hissettirdiği 2. el ağır ticari alım-satım operasyonları için yeni bir marka oluşturdu. 2. elde Ford Trucks güvencesiyle hizmet sunma hedefiyle TruckMarket’ı hayata geçirdi. Ford Trucks, İkinci el organizasyonları ile güçlenen 4S plaza yapılanmasını da 2015 yılında tamamladı. Ford Trucks, büyük filo satışlarına da imza atarak, tek seferde 400 adede kadar yaptığı satışlarla ses getirdi.

Ford Otosan Sancaktepe Ar-Ge üssünde tüm dünya için araç ve motor geliştiriliyor

Kuruluşundan bu yana kesintisiz olarak Ar-Ge faaliyetlerine yatırım yapan Ford Otosan için 2015,  ürün portföyündeki yeniliklere ek olarak, Türkiye ve otomotiv sektörü için önem taşıyan bir yatırıma da sahne oldu. Türkiye’nin en büyük Ar-Ge Merkezi olan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’nin resmi açılışı  yapıldı. 'Bir aracı sıfırdan ticari bir ürün haline dönüşene kadar, motoru da dahil olmak üzere komple tasarlayacak, geliştirecek ve test edecek tüm yetenek ve altyapıya sahip tek Türk otomotiv şirketi' olan Ford Otosan, yeni merkezinde Türkiye’de bir ilk olan Sanal Gerçeklik Laboratuvarı’nın (CAVE) yanısıra motor yazılımı yapılan HIL Laboratuvarı, Tasarım Stüdyosu ve 1.500 mühendisi ile tüm dünyaya Türkiye’den araç ve motor geliştirmeye devam ediyor. Ford Otosan; yetkin mühendisliğinin ve Ar-Ge gücünün en önemli göstergelerinden biri olan ve 100 milyon doları aşan yatırımla hayata geçirdiği; 9lt ve 13 lt, E3, E5 ve E6 emisyon değerine sahip olan Ecotorq motoru da 2016 yılında pazara sunacak. Ağır ticari araç, dizel motor ve motor sistemleri konusundaki Ar-Ge çalışmalarıyla Ford’un küresel merkezi durumunda olan Ford Otosan, binek ve hafif ticarideki mühendislik çalışmalarıyla da Global Ford’a ve dünya otomotiv sektörüne hizmet veriyor.

2016 dönüm noktası olacak, büyüme ihracat odaklı sürdürülecek

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, konuşmasında Ford Otosan'ın geleceğe dair hedeflerine de yer verdi: "Gölcük ve Yeniköy fabrikalarımızda üretim yatırımlarımızı tamamladık ve Ar-Ge merkezimizi açtık. Şimdi, 2016 ve sonrasına bakarsak, önemli bir döneme başladığımızı düşünüyoruz. Ford Otosan, Türkiye’nin öncü sanayi kuruluşu olarak sürdürülebilir büyümesine devam edecek. 2016 yılında, iç pazarda SUV Yılı mottosu ile ürün yeniliklerimize devam ederek yüksek pazar performansı hedefimizi kouyacağız. Ecosport, Yeni Kuga, Edge ve Yeni Ranger modellerimizi pazara sunacağız. Bununla birlikte, bizim için önemli bir büyüme noktası olan ihracata önümüzdeki dönemde daha fazla odaklanacağız. Ana ihracat pazarımız olan Avrupa’da ticari araç pazarının büyümesi yönündeki pozitif trendin devam edeceği öngörüsüyle Ford Otosan’ın rolünün ve öneminin artacağına inanıyoruz. Diğer yandan, uzun vadede ağır ticaride her 3 araçtan birini ihraç etmeyi hedefliyoruz. Bunun için de 2020’de 50 ülkede bayi ve distribütör yapılanmamızı tamamlamak için çalışıyoruz. Ford Trucks ile 2016’da Doğu Avrupa’da açacağımız yeni bayiliklerimizle global büyümemize devam ederken, yurtiçi yatırımlarımızın rotasını da ağırlıklı olarak İnönü fabrikamıza çevireceğiz. Ar-Ge yetkinliklerimizi geliştirerek küresel büyümemize güç vereceğiz ve mühendislik ihracatımızı geliştireceğiz. Şirketimizin dijital dönüşümü de önceliklerimiz arasında. Dijital liderliğimizi daha da ileriye taşımak için çalışacağız. Bugün geldiğimiz noktada, bölgesel bir otomotiv şirketi olmaktan çıktık. Biz artık otomotiv teknolojilerinin küresel oyuncusu haline geldiğimize ve önümüzdeki dönemde bu konumumuzu daha da pekiştireceğimize inanıyoruz. Bunu yaparken; sürdürülebilirliğimizin ve Ford’un yeni nesil vizyonunun önemli temel taşlarından inovasyon, Ar-Ge faaliyetlerimiz ve dijitalleşme çalışmalarımızdan güç alacağız. Tüm bu çalışmalar ve hedeflerimizle; 100 yıllık ve en güçlü sanayi şirketi olma yolunda sağlam adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz."

Bunları da beğenebilirsin