Geleceğin Mühendisleri “Shell Eco-marathon Türkiye”de Piste Çıktı

50 Kuruşluk elektrikle 144 km yol kateden Karadeniz Teknik Üniversitesi “Shell Eco-marathon Türkiye”de birinci oldu.

Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliğiyle, gençleri daha az enerji ile daha fazla yol kat eden araçlar tasarlayıp üretmeye teşvik etmek amacıyla bu yıl ilk kez düzenlenen “Shell Eco-marathon Türkiye”de geleceğin mühendisleri yarıştı. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden “Energy Technologies Team” ekibinin elektrikli aracı, serbest piyasada fiyatı yaklaşık 50 kuruş olan 1 kWs elektrikle, 144 km yol kat ederek, ilk Shell Eco-marathon Türkiye’nin birincisi oldu.

İlk Shell Eco-marathon Türkiye’de ayrıca; Gediz Üniversitesi “inovasyon”, Ankara Üniversitesi “Tasarım”, Yıldız Teknik Üniversitesi “Emniyet”, Terakki Okulları “Takım Ruhu” ve Konya Diltaş Lisesi de “Gelecek Vaat Eden Takım” ödülünü kazandılar.

Yarışmaya, Türkiye’nin dört bir yanından lise ve üniversite öğrencilerinin, okullarının desteği ile kurdukları toplam 13 takım katıldı. Ayrıca, Hollanda Konsolosluğu’nun Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında İstanbul’a davet ettiği Eindhoven Teknik Üniversitesi öğrencileri de dünyanın ilk modüler elektrikli otomobili olma özelliği taşıyan Nova ile misafir ekip olarak yarışmaya katılarak, renk kattı. Yarışmada dereceye giren takımlara ödülleri, 3 Aralık’ta, TİM tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Hollanda Prensi Maurits Van Oranje tarafından verildi.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Shell Eco-marathon Türkiye yarışmasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Son 10 yılda Türkiye’nin farklı illerinden 120’nin üzerinde takım ve 1500’den fazla gencimizin Shell Eco-marathon’a katılması bana ve tüm Shell Türkiye Ailesi’ne ayrı bir heyecan ve gurur veriyor. Bu yıl ilk kez Shell Eco-marathon etkinliğini TİM’in de desteğiyle Türkiye’ye taşıdık. 10 yıl önce yarışmaya katılan öğrencilerimizin bir kısmı iş dünyasına atıldı, bazıları dünyanın saygın üniversitelerinde eğitim görüyor. Bazı öğrencilerimiz ise Shell Eco-marathon’da edindikleri uluslararası tecrübeyi Türkiye’ye taşıyarak yenilikçi projelerin doğmasına ve yeni şirketlerin kurulmasına öncülük ettiler. Türkiye’ye katma değer sağladılar. Gençlerimizin yetişmesine birçok açıdan önemli katkıda bulunan bu önemli etkinliği, sadece Türkiye’deki gençlerimize yönelik olarak da gerçekleştirmekten mutluluk duyuyorum. Ayrıca bu konudaki desteklerinden dolayı TİM’e ve OİB’e teşekkür ediyorum” dedi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise konuşmasında, gençleri inovasyona yönelik çalışmalar yapmaya teşvik eden Shell Eco-marathon gibi önemli bir organizasyonun Türkiye’de gerçekleşmesine katkı sağlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, “Dünyada motorlu taşıt sayısı sürekli artıyor. Son verilere göre Türkiye’de yaklaşık 20 milyon kayıtlı motorlu taşıt bulunuyor. Bunların yaklaşık 5 te 1’i İstanbul’da kullanılıyor. Dünya üzerinde ise yaklaşık 1 milyarın üzerinde motorlu taşıt olduğu tahmin ediliyor. Araç sayıları, enerji kaynaklarıyla ters orantılı olarak sürekli artıyor. Harcanan yakıtların oluşturduğu mali külfet de azımsanacak düzeyde değil. Bu açıdan baktığımız zaman sürdürülebilir ve sağlıklı bir çevreye git gide daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Araçlardaki yakıt teknolojisi de Ar-Ge çalışmaları sonucu sürekli gelişiyor ve bu gelişme devam edecek. Bugün burada yarışan tasarımların da gelecekteki teknolojilere ışık tutacağına inanıyorum.”dedi.  

Yarışmanın açılış töreni sonrasında TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem piste çıkarak enerji tasarruflu araçlarla deneme sürüşü yaptılar.

Shell Eco-marathon’da olduğu gibi Shell Eco-marathon Türkiye’de de takımlar “Prototip” ve “Şehir Konsepti” adlı iki kategori altında yarışıyor. Geleceğin otomobillerini yansıtan prototipler, yenilikçi tasarımına sahip araçlardan oluşuyor. “Şehir Konsepti” otomobilleri ise geleneksel taşıtlardan ilham alınarak tasarlanıyor ve dış görünüş olarak günlük yaşantımızda kullandığımız otomobil modellerine benziyor.

Katılımın en yoğun olduğu ülkeler arasında yer alan Türkiye’yi, dört bir yanındaki şehirlerden gelen toplamda 18 lise ve üniversite takımı Shell Eco-marathon Avrupa’da başarıyla temsil etmişti. Bu yıl Türk takımlarından Yıldız Teknik Üniversitesi AE2, “Emniyet Ödülü”nü kazanma başarısını göstermişti.

Bunları da beğenebilirsin