Hema Endüstri’den 250 Milyon Euro’luk Kredi Anlaşması

Hema Endüstri A.Ş. ile Credit Suisse arasında 250 milyon Euro’ya kadar uzun vadeli sendikasyon kredisi anlaşması imzalandı.

Türkiye’nin öncü sanayi ve mühendislik gruplarından olan Hema, dünyanın sayılı finans kuruluşlarından Credit Suisse ile önemli bir kredi anlaşmasına imza attı.

Kredi anlaşmasının imzalanması nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Credit Suisse Türkiye CEO’su Uğur Bayar, “Böyle bir zamanda Türkiye’ye bu miktarda bir kredinin verilmiş olması çok önemlidir.” dedi. HEMA Endüstri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Hattat da yaptığı konuşmada, “Bu anlaşma sadece HEMA’nın değil Türkiye’nin başarısıdır” diye konuştu.

Credit Suisse tarafından yapılan açıklamaya göre, sendikasyona yoğun ilgi gösteren kreditörlerin taleplerinin karşılanması amacıyla kredi miktarı, 200 milyon Euro’dan, ileride 250 milyon Euro’ya kadar çıkarılma opsiyonuyla birlikte, 235 milyon Euro olarak kararlaştırıldı. Kredi, Hema Endüstri A.Ş.’nin mevcut borçlarını daha düşük maliyetle finanse etmesinin yanında, ilave finansmanla büyümesini de finanse edecek.

Türkiye, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asyadaki otomotiv, ziraat ve endüstriyel orijinal ekipman üreticilerine hidrolik ve aktarma organları ve direksiyon sistemlerini (ticari ve binek araçları için) de kapsayan çok geniş bir yelpazede sistem tedariki gerçekleştiren Hema Endüstri son yıllarda Çinli tedarikçilerle rekabet edebilmek için üretimimizin büyük girdisi ve ara mamül olan pik ve sfero döküm parçaların üretimi için döküm fabrikası kurdu. İki sene önce faaliyete geçen fabrikada, motor bloğu, dişli ve transmisyon gövdeleri, önden tahrikli araçlar için ön dingiller, motor kafaları üretilerek yurt dışı müşterilere işlenmiş olarak arz ediliyor.

Hema’dan yapılan açıklamada, “Kredi ile şirketlerimiz otomotiv ve endüstri grubunun Çerkezköy‘deki fabrikalarında verimliliğin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılacak ve teknolojinin sağladığı optimum çözümler ile modernizasyon çalışmaları tamamlanacak. Global bir oyuncu olan şirketimiz, konumunu daha da ileriye götürüp, dünya piyasalarında rakiplerine karşı kalitesi ve rekabetçiliğiyle aranan bir konuma ilerleyecek” bilgisine yer verildi.

Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ortam göz önüne alındığında böyle büyük meblağda bir kredinin hem şirket hem de Türkiye ekonomisi için önemli bir gelişme olduğu belirtilen açıklamada, kredi için şirket sahiplerinden kefalet alınmadan sadece şirket operasyonlarının gücüyle kredinin alındığının altı çizildi.

Hema açıklamasında ayrıca şu bilgilere yer verildi; “Bu işbirliği ile sağlanmış olan avantajlardan bir diğeri ise kredi tutarı yükseltilirken borçlanma maliyetinin düşürülmüş olmasıdır. Uluslararası piyasalardan sendikasyon yapılarak sağlanmış olan bu kadar yüksek meblağlı bir kredi, böylesine düşük maliyet avantajları ile şirketimizin geçmişine layık bir gelecek yaratmamızda şüphesiz çok büyük rol oynayacaktır. Hattat Holding ile Credit Suisse, Hattat Holding’in diğer projeleriyle ilgili görüşmelerini de devam ettirmektedir”.

Bunları da beğenebilirsin