İETT, Ebola ile Savaşmaya Gidiyor

Filosunu tamamen yenileyen İETT çalışır durumdaki otobüslerini ihtiyaç duyulan ülkelere göndermeye devam ediyor. İETT Bosna Hersek’e gönderilen 30 otobüsün ardından şimdi de Liberya ve Çad’a otobüsler gönderiyor.

Liberya’dan gelen otobüs ve eğitici personel talebini geri çevirmeyen İETT, TİKA (Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) işbirliği protokolü imzalayarak 20 adet İkarus marka otobüs hibe etti. Dün gemilere yüklenen otobüsler Liberya’ya doğru yola çıktı.

Ebola’ya karşı mobil hastane otobüsü
Tüm bakım ve onarımları İETT tarafından yapılan 20 otobüsün ve yedek parçaları da hazır hale getirilerek gönderildi. Ayrıca Liberya’daki Ebola virüsü nedeniyle yaşanan sıkıntıları gidermeye destek olmak amacıyla iki otobüs de mobil hastaneye dönüştürüldü.

Çad, otobüslerine Eylül’de kavuşacak
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın Çad Büyükelçisi Ahmet Kavas ve Çad N’Djamena Valisi Dr. Havva Came ile görüşmesinde gelen talep üzerine İETT, 20 adet otobüsü N’Djamene Belediyesi’ne göndermeye hazırlanıyor. TİKA ile yapılacak işbirliği neticesinde Çad’a gönderilecek 20 adet O 345 model Mercedes solo otobüsün bakım onarım ve yenileme çalışmaları devam ediyor. Otobüslerin Eylül ayında Çad N’Djamene Belediyesi’ne gönderilmesi planlanıyor.

Türkiye’de eğitim aldılar
Otobüslerin kullanımı ile ilgili eğitim almak için İstanbul’a hem Liberya’dan hem de Çad’dan 3’er kişi geldi. 2 hafta boyunca İETT tarafından eğitime tabi tutulan ekip ülkelerindeki personele aynı eğitimi vermek üzere görevlendirildiler.

Bunları da beğenebilirsin