İlk Allison şanzımanlı Isuzu Noviciti Life otobüsleri Bingö’de yola devam ediyor

0 39

Hizmete sunulan 75 adet otobüs, aynı zamanda Bingöl özel halk otobüsleri işletmelerinin kullandığı ilk tam otomatik şanzıman donanımlı otobüsler olması ile de önem taşıyor. Bingöl S.S. 18 No’lu Toplu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Nurettin Kaya, ilk defa Allison şanzımanları kullanan sürücülerinin çok memnun olduğunu belirterek; “Yolcularımız kadar sürücülerimizin de konforu önemli. Sürücülerimiz, vites değiştirmek zorunda kalmadıkları için daha az yoruluyor. Tam otomatik şanzıman, otomatik vites değişimleri ile daha kontrollü ve güvenli sürüş sağladığı için yolcu konforuna da arttırıyor” dedi.

Türk mühendisler tarafından geliştirilen Isuzu Novociti Life, 8 metre uzunluğuyla Anadolu Isuzu’nun yeni segment otobüsü olarak yakın zamanda lanse edilmişti. Bingöl’ün yeni Novociti Life otobüsleri, Allison T 2100™ tam otomatik şanzıman donanımı ile hizmet sunuyor. Motorları 172kW (230hp) gücüne kadar olan şehir içi otobüsler için tasarlanan T2100 şanzıman, otobüs işletmeleri için sürüş konforu, yakıt ekonomisi ve düşük işletme maliyetleri başta olmak üzere pek çok avantaj sağlıyor.

 Kaya açıklamasında; “Bingöl’de operasyon maliyetlerinin yanı sıra yolcu konforu, dar yollarda kolay manevra kabiliyeti ve güvenli sürüşe önem veriyoruz. Bu doğrultuda şu ana kadar Allison şanzımanın sunduğu avantajlardan oldukça memnunuz” diye belirtti.

 Novociti Life’ın alçak tabanlı tasarımına uygun olarak arkada konumlandırılan FPT marka NEF4 model motoru, 186 beygir gücü ve 680 nm tork üretiyor. Allison şanzımanların tork konvertörü sayesinde sarsıntısız bir şekilde motor torku çoğaltılıyor ve tekerleklere daha fazla güç aktarılması sağlanıyor. Böylece üstün bir hızlanmanın yanı sıra tam güçle vites değiştirilmesi mümkün oluyor.

Filolarındaki bir otobüsün günlük 800-900 yolcu taşıdığını belirten Nurettin Kaya; “Her güzergahımız ortalama 30 km oluyor ve her birinde yaklaşık 60 durak bulunuyor. Yılda bir otobüsümüz, 90 bin km civarında yol yapıyor. Bu şartlar altında sürücü ve yolcularımızın konforu önemli. Tam otomatik şanzımanın, operasyonlarımızı daha da kolaylaştıracağını görüyoruz” diyerek açıkladı.

Ek olarak manuel veya otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlarda (AMT’ler) gereken yüksek maliyetli ve zaman alan debriyaj tamir ve değişimleri Allison tam otomatik şanzımanlar sayesinde ortadan kalktığı için servis gerekliliği de azalıyor.  Allison ile en iyi performans için sadece periyodik yağ ve filtre değişimlerinin yeterli olması işletim maliyetlerine de katkı sağlıyor.

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap