Iveco Çevre için SMET ile İşbirliği Yapacak

Iveco’nun doğal gaz teknolojilerine olan ilgisi 18 metre uzunluğunda araçlara getirdiği çözümle devam ediyor. Bu çözüm çevre dostu lojistik ihtiyaçlarıyla bir araya geldiğinde verimli bir çözümü temsil ediyor.

Iveco: “Sürdürülebilir Taşımacılık” için iş ortağınız. Bu yeni avantaj, markanın sürdürülebilir taşımacılık konusundaki Avrupa liderliğini daha da pekiştiriyor.

Yakıt tüketimi, karbondioksit salınımı ve trafik yoğunluğunu düşürme ihtiyacı ulaşımda verimliliği oldukça önemli kılıyor. Iveco bu konuda yenilikçi ve verimli bir çözüm sunuyor: Doğal gaz teknolojisinin potansiyelini ve 18 metre uzunluğunda araçların verimliliğini birleştirmek.

Son olarak ilerici bir Avrupalı lojistik şirketi olan SMET ile birlikte çalışan Iveco iki verimli çevreci çözümü birbirine entegre ederek 18 metrelik LNG’li bir Stralis yapmayı denedi.

Sonuçlar beklentilerin üstündeydi: 18 Metrelik LNG çözümü geleneksel dizel çözümüne oranla belirgin faydalar sağladı; hem çevresel anlamda hem de toplam sahiplik maliyeti anlamında.

SMET ile çalışırkenn Iveco gerçek alan testleri yapma fırsatı buldu ve taşınan malların ortalama maliyetindeki düşüşü değerlendirdi. İki şirket birlikte 18 metre uzunluğunda kamyonların yola olan uyumunu ve park kabiliyetlerini ölçtü; ölçümler yakıt tüketimi ve karbondioksit salınımındaki azalmayı da gösterdi.

İtalya Altyapı ve Ulaşım Bakanlığı tarafından Temmuz 2008’de onaylanan Progetto DICIOTTO, (Yani “Proje 18”) ANFIA (İtalya Otomotiv Sanayi Derneği) tarafından mafsallı araçların şimdiki standart olan 16,5 metreden 18 metreye çıkarılmasının ulaşım üzerindeki verimliliğini test etmek için başlatıldı.

Treylerler, standart araçlara oranla 1,5 metre uzatıldı, yürürlükteki mevzuat çerçevesinde manevra aks yükleri de dâhil olmak üzere diğer tüm özellikler aynı bırakıldı. Progetto DICIOTTO ile ulaşılan sonuçlar deneme araçlarında ulaşım verimliliğini neredeyse %10 oranında arttırdı.

Benzer denemeler diğer Avrupa ülkelerinde de sürmekte: Almanya’da bu şekilde 300, Birleşik Krallıkta 1800 araç dolaşımda. Çek Cumhuriyetinde de dolaşımda olan araçlar var.
Iveco Marka Müdürü Pierre Lahutte: “Iveco ve SMET’in 18 metrelik LNG’li Stralis konusundaki testi ortaklığı kazanan kombinasyonu kesin şekilde kanıtladı ve Iveco’nun sürdürülebilir hareketlilik konusundaki rolünü perçinledi” dedi.

Bugün doğal gazla çalışan ticarî araçlar konusunda Iveco, dolaşımda olan 14.000 hafif, orta ve ağır aracı ve otobüsleriyle lider konumunda.

Bu tür bir aracı kullanmanın hem çevresel sürdürülebilirlik hem de kârlılık anlamında birçok avantajı var. Salınımlar konusunda doğal gazlı araçlar, dizel Euro VI araçlara göre daha çevreci. Doğal gaz, parçacık (Dizele göre -%95) ve nitro oksit (Dizele göre -%35) salınımında oldukça minimal. Dahası bu araçlar biyometan kullanıldığı takdirde karbondioksit salınımını %10 ilâ %100 oranında düşürüyor. Son olarak da dizel versiyonuna göre 5 desibel daha sessiz, bu onu atık toplama ve gece dağıtımı konusunda harika bir seçenek hâline getiriyor.

Ekonomik sürdürülebilirlik anlamında bu araçlar Toplam İşletme Maliyetini %10’a kadar azaltıyor. Doğal gaz da dizele oranla daha ucuz olduğundan yakıt harcamalarını %40’a kadar azaltabiliyor.

Bunları da beğenebilirsin