Iveco, Fransa’da Çevreci Ürünlerini Tanıttı

Iveco’nun doğal gazlı, hibrid ve elektrikli ürünlerinin sergilendiği Fransa’da gerçekleşen COP 21 İklim Konferansı’nda elektrikli Daily en çok ilgi çeken ürünlerden oldu. Daily Elektrik, hem van versiyonuyla yük taşımacılığı için, hem de minibüs versiyonuyla yolcu taşımacılığı için 2015’in en büyük yeniliklerinden biriydi.

Aralık ayında gerçekleşen COP (Conference of the Parties) 21 Otobüs Etkinliğinde, Daily Elektrik 50C H3 minibüs Paris’li ulaşım şirketi RATP tarafından VIP shuttle olarak kullanıldı. Sıfır salınımlı araç şehir merkezi ve shuttle hizmetleri için ideal. 16 Koltuklu araç 7,12 metre uzunluğunda.

Daily Elektrik’in önceki versiyonlarına kıyasla bu model daha uzun menzile sahip araç; iki pille 110, üç pille 160 kilometre yapabiliyor. Bu durum verimlilikte yüzde 25 artış, fazladan 100 kilo taşıma kapasitesi ve yüzde 20 daha uzun pil ömrü anlamına geliyor.

Enerji depolama sistemi, iki ya da üç yüksek yoğunluklu sodyum-nikel-klorür pilin yüksek güçlü süper kapasitörlerle birleşiminden oluşuyor. Bu durum aracın performansını ve pillerin ömrünü uzatıyor. Fren sırasında açığa çıkan kinetik enerjinin kazanımı ile çekiş sağlayan pili şarj oluyor.

Daily Elektrik’te aracın menzilini arttıran Ekonomi (ECO) ve güç artışı sağlayan Güç (PWR) modları olmak üzere iki tür elektrikli çekiş sistemi mevcut.

Iveco tarafından patenti alınan esnek şarj modeli bir konektör ve elektrik soketinden meydana geliyor. Sistem 10 saatte halka açık ya da özel kaynaklardan şarjı gerçekleştiriyor. Buna ek olarak 2 saatte tamamlanan hızlı halka açık şarj seçeneği de mevcut. Akustik Yaya Alarm Sistemi (PAAS) ise 30 kilometre hıza kadar yayaları ve bisikletlileri aracın yaklaştığına dair uyarıyor.

Bunları da beğenebilirsin