MAN Seyahat Otobüsü Pazarında Yüzde 16’lık Paya Ulaşacak

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Satış ve Pazarlama Direktörü Eren Gündüz, düzenlenen basın sohbet toplantısında 2015 yılını değerlendirdi, 2016 yılı beklentilerini paylaştı.

Yaşanan ve sektörü etkileyen sıkıntılar yaşanan 2015’in seyahat otobüsü pazarında ‘beklentilerin aşıldığı bir yıl’ olduğunu belirten Eren Gündüz şu açıklamalarda bulundu:

“Seyahat otobüsü pazarının seçim yılı olan 2015’i, 1.000 adetlik bir satış rakamı ile tamamlayacağı öngörülüyordu. Ancak yıl içindeki farklı dalgalanmalara rağmen, öngörülerin de üzerinde satışlar gerçekleşti ve bugün toplam pazarın 1.350 adetler civarında bitebileceğini öngörüyoruz. MAN olarak, gelişen bu pazarda %16 civarında bir pay bekliyoruz.

Sektör yeniden, ancak bu sefer efektif olarak 2+1 VIP otobüse dönüyor. Bu alanda tüm rakipler globalde çok daha az pazar bulabilen 2 aks 13 metrelik otobüs çözümleriyle ürünler sunuyorlar. Ancak sadece MAN olarak biz, hem standart 2 aks 12 metrelik otobüsümüzle 38 yolcu koltuklu olarak, hem de daha rahat koltuk arası mesafeleri ile işletmeci açısından önemli ve rakipsiz avantajlara sahip bir ürün sunabiliyoruz.

Standart koridorsuz yapısı, yolcu bölümündeki tavan yüksekliği ve ileri teknoloji, ultra ince ve ergonomik yolcu koltukları ile kendi segmentinin en ferah araçlarından olan MAN Lion’s Coach EfficientLine, bu önemli avantajını 2+1 VIP yerleşimli, 38 koltuklu modelinde de korudu. Sunduğu avantajlar nedeniyle önemli bir kabul gören bu otobüsümüz, kısa sürede alınan siparişlerin yanı sıra tam 102 adet satış gerçekleştirilerek, sektörün göstermiş olduğu ilgi ve takdiri rakamsal olarak da teyit ettik.”

2016 başından itibaren Türkiye’de de Euro 6’nın zorunlu hale gelleceğine dikkat çeken Eren Gündüz, “Marka fark etmeksizin tüm markalarda Euro 6 kaynaklı bir fiyat artışı olacağı için, müşterilerimizin stoktaki araçlar bitene kadar Euro 5 araçları tercih edeceğini biliyoruz. Bu konuda elimizden geldiğince müşterilerimizi bilgilendirmeye çalışıyoruz” dedi.

435,5 milyon euro ciro, 167 milyon euro ihracat

MAN’ın Türkiye’de, 435,5 milyon euro cirosu, 1.797 çalışanı ile güçlü bir şirket olduğunu vurgulayan Gündüz, Ankara tesislerinde üretilen otobüslerin ihracat gelirinin ise 167 milyon euroyu bulduğunu açıkladı. Bununla birlikte MAN’ın Türkiye’deki yüksek üretim kalitesi ile NEOPLAN’ın tüm modellerinin üretiminin de artık Ankara’ya taşındığını belirten Eren Gündüz, “Mevcut MAN ve NEOPLAN otobüslerinin üretiminde yakalanan kalite ve her açıdan elde edilen verimlilikle, Akyurt’taki tesislerimizde üretilen MAN ve NEOPLAN otobüslerinde önemli bir başarıya imza atıldı. Otobüs segmentinin premium markası NEOPLAN’ın artık tüm modellleri, sadece Ankara’da üretiliyor” dedi.

İnşaat projelerinin en çok tercih edilen markası konumunda

Düzenlenen Basın Toplantısı’nda değerlendirmelerde bulunan MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, 2015 yılı Kasım ayı sonu itibari ile 12 ton üstü kamyon pazarı gelişimine bakıldığında; bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık %10 luk bir gelişim gözlendiğini belirtti. 2015 yılında pazarın adetsel satış boyutunun da, 2014’e göre daha yüksek olarak gerçekleşeceğine dikkat çeken Serkan Sara, “MAN kamyon ise geçen seneye göre satışlarını, pazar ortalamasının da üzerine çıkarak %12 artırmıştır. 2015 yılında Türkiye’de her iki seçim öncesi pazarın yavaşladığı gözlemlenmiştir. Yoğun ihracat yapılan ülkelerde ise olumsuz gelişmeler yaşanmaktadır. 2015 yılındaki bütün bu sıkıntılara karşın pazar, büyük inşaat projelerinin etkisi ve Euro 5 motorlu araçların üretiminin bu yıl son bulacak olması ile geçen seneye göre artırmıştır” açıklamasında bulundu.

Geniş ürün gamı ile Euro 6 avantajı

2016’nın ilk yarısında EURO 5 araçların satışlarının devam edeceğini, yılın ikinci yarısında ise EURO 6 araçlar ile tüketicilerin tanışacağını hatırlatan Sara, “EURO 6, bizim Türkiye’de öncülük ettiğimiz bir üründür. Türkiye yollarında şu anda ençok çalışan EURO 6 araçlar, MAN logosunu taşımaktadır. EURO 6 araçlar teknoloji ağırlıklı araçlardır. Teknolijinin olduğu yerde ise MAN her zaman başarılıdır ve öncülük yapmaktadır. EURO 6 ile bunu tüm Türkiye’de bir kez daha ispatlayacağız” dedi.

Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin Euro 6 teknolojisi ile ve daha verimli araçlarla tanışacağının altını çizen Serkan Sara, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Euro 6’da kullanılan commonrail motor teknolojisi, bizim uzun yıllardır kullandığımız bir teknoloji. Bu konuda MAN olarak ciddi deneyimimiz var. MAN’ın üstün özelliklerinin yanısıra rakiplerine göre en büyük avantajlarından biri de geniş ürün yelpazesidir. Sektörün ihtiyaç duyduğu tüm araç tipi ve versiyonlarına, araçlarda herhangi bir tadilat veya adaptasyona gerek kalmadan cevap verebiliyoruz. Önümüzdeki 10 yılda da yeni teknolojiler, yeni ürünler, kapsamlı hizmetler ile yeni lokasyonlarda müşterilerimiz ile iç içe olmayı planlıyoruz.”

Bunları da beğenebilirsin