Mercedes-Benz Türk, GAN TÜRKİYE Özel Ödülü’nü Kazandı

Mercedes-Benz Türk, “İşbaşı Eğitim @MBT” projesi ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından düzenlenen “TİSK 2015 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri” kapsamında bu yıl ilk kez verilen GAN (Global Apprenticeship Network) TÜRKİYE Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından düzenlenen “TİSK 2015 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri” kapsamında bu yıl ilk kez GAN (Global Apprenticeship Network-Küresel Çıraklık Ağı) TÜRKİYE Özel Ödülü de verildi. Mercedes-Benz Türk, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile yürüttüğü “İşbaşı Eğitim @MBT” projesi ile 2013 yılında gençler arasındaki işsizliği azaltma konusunda kurulmuş küresel bir ağ olan GAN’ın adını taşıyan bu özel ödülü kazanan ilk şirket oldu.

Mercedes-Benz Türk’ün iş tecrübesi olmayan Endüstri Meslek Lisesi (EML) ve Meslek Yüksek Okulu (MYO) mezunlarına yönelik, “İşbaşı Eğitim @MBT” projesi, kapsamında yeni mezunlara Mercedes-Benz Türk Hoşdere Teknik Eğitim Merkezi’nde temel ve uzmanlık eğitimleri veriliyor. Daha sonra işbaşında çalışarak deneyim kazanan gençler, en etkin şekliyle istihdam ediliyor.

200 yeni mezun “İşbaşı Eğitim @ MBT” ile işe girdi
Proje EML veya MYO mezunu iş arayan gençlere istihdam alanı yaratarak ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Mercedes-Benz Türk ise ihtiyaç duyduğu nitelikli mavi yaka elemanları çeşitli mesleki eğitimlerle donatarak ve işbaşında pratik eğitimlerini tamamlatarak kadrosuna katmış oluyor. Bu proje ile Mercedes-Benz Türk üretim birimleri altında yer alan çeşitli iş istasyonlarında istihdam edilen gençlerin sayısı 200’e yaklaştı. Programa dahil olanlar arasında istihdam oranı ise yaklaşık yüzde 80 seviyesinde bulunuyor. Mercedes-Benz Türk’ün Büyükçekmece İŞKUR Şubesi Müdürlüğü ile yürüttüğü proje 1 Haziran 2013 tarihinde başladı. Günümüzde kapsamı genişleyerek devam eden proje dahilinde farklı branşlarda toplam 17 İŞKUR çalışma grubu oluşturuldu. Bunlardan 10’u tamamlandı, 7’sinde ise eğitim ve geliştirme çalışmaları devam ediyor. Çalışma yapılan mesleki branşlar şöyle:

• Gazaltı kaynakçılığı (7 adet)
• Mekatronik teknisyenliği (4 adet)
• NC-CNC-tezgah operatörlüğü (2 adet)
• Otomotiv elektrikçiliği (2 adet)
• Otomotiv boya işçiliği (1 adet)
• Oto döşemeciliği (1 adet)

Bunları da beğenebilirsin