O Duraklara Bir Yenisi Daha Eklendi

Ülkemizin kültür, sanat ve siyaset hayatında iz bırakan önemli isimler adına vefa durakları tasarlayan İETT, bunun son örneğini renkli kişiliğiyle tanınan Osman Yağmurdereli için gösterdi. İETT, 2008 yılının Ağustos ayında aramızdan ayrılan çok yönlü sanatçı, yapımcı ve milletvekili Osman Yağmurdereli anısına Aşiyan Mezarlığı sapağında bulunan Aşiyan Durağı’nı sanatçının hayatı, albümleri, yapımları ile oyunculuk yaptığı film ve dizilerin yer aldığı özel görselle kapladı.

İETT, Türkiye’ye ve dünyaya mal olmuş değerler için hayata geçirdiği vefa durağı uygulamasını sürdürüyor. 2014 yılında başlanan çalışma kapsamında bu kez de sempatik tavırlarıyla gönüllerde taht kuran ve 2008 yılının Ağustos ayında aramızdan ayrılan çok yönlü sanatçı, yapımcı ve milletvekili Osman Yağmurdereli’nin hayatı, albümleri, yapımları, oyunculuk yaptığı film ve dizilerin yer aldığı özel bir görsel hazırladı. Hazırlanan görsel Aşiyan Mezarlığı sapağında bulunan İETT Aşiyan Durağı’na kaplandı. İETT bu çalışmaya İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy ile başladı. Daha sonra Barış Manço, Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Muhsin Yazıcıoğlu, Adnan Menderes, Kayahan, Turgut Özal, Zeki Alasya, Süleyman Demirel ve Kemal Sunal için aynı vefa örneğini gösteren İETT, bundan sonra da yeni isimler için vefa durakları yapmaya devam edecek.

Ödüllü yapımcı Osman Yağmurdereli
Asıl adı Osman Gazi Yağmurdereli olan sanatçı, yapımcı ve siyasetçi 1953 yılında Trabzon’da doğdu. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümünü bitirdi. Bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra sanat çalışmalarına başladı. Televizyon yapımcılığıyla birçok diziye imza atan Yağmurdereli, beş yıl üst üste Altın Kelebek En iyi Yapımcı Ödülü’nü kazandı. 2007 yılında milletvekili olarak Meclis’e giren sanatçı bir yıl sonra rahatsızlanarak hayatını kaybetti.

Bunları da beğenebilirsin