Otokar’ın cirosu 1.6 milyar TL’ye ulaştı

Türkiye’nin öncü otomotiv ve savunma sanayii şirketi Otokar, 2016 yılında cirosunu yüzde 14 artışla 1.6 milyar TL’ye çıkardı. Şirketin net dönem karı ise 69,7 milyon TL oldu. Türk savunma sanayiinin en büyük özel sermayeli kuruluşu ve lider otobüs markası Otokar, cirosundaki ihracat payını ise yüzde 27’ye çıkardı.

Ekonomik, siyasi ve dış ilişkileri etkileyen pek çok gelişmenin yaşandığı 2016 yılında Otokar’ın faaliyet gösterdiği pazarlarda yaşanan daralmalara rağmen başarılı bir performans sergilediğini belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, “Kullanıcılarımızı odak noktamıza taşıyarak ihtiyaç ve beklentilere uygun ürettiğimiz ürünler, Ar-Ge ve mühendislik kabiliyetimiz, deneyimli ve yetkin insan kaynağımız, güçlü satış ağımız 2016 yılında bizi başarılı finansal sonuçlarımıza taşıdı. Faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda yaşanan daralmalara rağmen 2016 yılında başarılı bir performans göstererek 2 bin 990 araç üreten Otokar, Türk savunma sanayisinde en büyük özel sermayeli kuruluşu ve faaliyet gösterdiği otobüs segmentleri toplamında liderlik konumunu korudu” dedi.

 “TEKNOLOJİ İHRACATINA BAŞLADIK”

Sadece ürün ihracatının tek başına yeterli olmadığı günümüzde son 10 yılda cirosunun yüzde 4,1’ini araştırma ve geliştirmeye ayıran Otokar’ın global ölçekteki bilgi birikimi, mühendislik, Ar-Ge ve teknoloji transferi kabiliyeti ile de ön plana çıktığını kaydeden Görgüç; “Mühendislerimizce tasarlanan ürünlerimiz ve kabiliyetlerimiz uluslararası arenada yeni başarılar elde ediyor. 2016’da Sultan otobüslerimizin teknoloji transferi ile yurt dışında üretilmesine yönelik bir anlaşma yaptık. 2017’de bu anlaşmanın sonuçlarını alırken, Avrupa otobüs pazarındaki büyümemizi eş zamanlı sürdürmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Teknoloji ihracatı alanında otobüs ile atılan adımların 2017 yılının başında savunma sanayiinde de devam ettiğini belirten Serdar Görgüç sözlerini şöyle sürdürdü; “Birleşik Arap Emirlikleri’nin 8×8 zırhlı araç ihtiyacı doğrultusunda, yerel ortağımızla birlikte kurulan Al Jasoor ortak girişim şirketi, geçtiğimiz ay Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri ile 661 milyon USD tutarındaki anlaşma imzaladı. Ürün, teknoloji transferi, danışmanlık, Birleşik Arap Emirlikleri’nde üretim gibi konuları içeren sözleşme, aynı zamanda Türkiye savunma sanayiinin tek kalemde imzalanan en büyük anlaşması oldu. 2017 yılında, Al Jasoor şirketi aracılığıyla anlaşma için gerekli hazırlıkları tamamlamayı hedefliyoruz.”

Savunma sanayii alanında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin lider kara araçları tedarikçisi konumunda olan ve 30’dan fazla ülkeye askeri araç ihracatı gerçekleştiren Otokar, 2016’da ayrıca Körfez bölgesi başta olmak üzere yurtdışı satışlarını artırmak için Birleşik Arap Emirlikleri’nde “Otokar Land Systems Limited” (“Otokar LS”) şirketini kurdu.

“ALTAY TANKI SERİ ÜRETİMİ İÇİN TEKLİF VERİLDİ”

Otokar’ın ana yükleniciliğinde tasarlanan ve geliştirilen Altay’ın, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen ‘Kabul Testleri’, 2017 yılı Şubat ayı sonu itibariyle başarıyla tamamlandı. Testler devam ederken, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’ndan gelen talep üzerine, Otokar Ağustos 2016’da Altay’ın seri üretimi için son teklifini sundu. Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın teklif konusundaki değerlendirmesinin beklendiğini belirten Görgüç; “Şirketimiz, ülkemiz için stratejik öneme sahip Altay tankının seri üretimini de başarıyla gerçekleştirecek yetkinliklere sahiptir. Seri üretim için görevlendirilmeye hazırız. Bu proje ile ülkemiz savunma sanayisinin ihtiyaçlarını karşılamanın da ötesinde, Altay ile de yurt dışına ihracatta önemli bir sayfa açacağımıza ve yeni pazarlara ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

Bunları da beğenebilirsin