Çevre Dostu Lastikler için CORIMAV Yenilendi

Pirelli ile Biocca Üniversitesi arasında 2001 yılında kurulan CORIMAV ortaklığı yenilendi. Her yıl bir patent tescili gerçekleştiren, 44 öğrenci ve 36 doktora bursu sağlayan CORIMAV’ın imza töreninde Pirelli CEO’su Marco Tronchetti Provera ve Biocca Üniversitesi Rektörü Cristina Messa da yer aldı. Son dönemde daha ekolojik lastikler üretmeye yönelik malzemeler ile ilgili çalışmalar gerçekleştiren CORIMAV, yeni dönemde Pirelli için ekolojik lastikler geliştirecek.

Giderek daha ekolojik lastikler üretmeye yönelik yeni malzemelerle ilgili araştırmalar son yıllarda CORIMAV faaliyetlerinin ana odak noktasını oluşturdu. Bunlar arasında, çevresel etkisi düşük lastik üretimi için odun özü kullanılması da yer alıyor. Odun özü, uygun kimyasal ve fiziksel yöntemlerle değiştirildiğinde lastiğin mekanik performansına faydalı olabilen ve karbon siyahı gibi fosil kaynaklı ürünlerin yerine kullanılabilen yapısal antioksidan özelliklere sahip doğal bir üründür.

CORIMAV’ın yeşil felsefesi sadece üretim aşaması ve lastiğin kullanımıyla sınırlı değil lastiğin kullanım ömrünün sonuyla da ilgilidir. Araştırmacılar, lastik ömrünün sonunda yapılan işlemlerde bakteriler ve başka biyolojik etkenlerin kullanıldığı bio-devulkanizasyon adı verilen bir proses keşfetti. Yapılan araştırmalarla, kükürt-karbon bağlarını çözme kapasitesine sahip ve lastik ömrünün sonunda lastik bileşenlerine işlem yapmak ve daha sonraki geri dönüşüme hazırlamak için kullanılan bakterileri ayrıştırmak mümkün oldu.

CORIMAV, 15 yıl önce yeni malzemeler kullanarak en ileri teknolojileri geliştirmek, patent başvuruları yapmak, Ar-Ge çalışmalarını desteklemek ve genç araştırmacılar için eğitim ve kariyer geliştirme fırsatlarına yardımcı olmak amacıyla doğdu.

CORIMAV’ın en güçlü yanlarından biri, üst düzeyde uzmanlaşmış mühendisleri belli vasıflarda eğitebilmesi ve böylece bu kişilerin hemen Pirelli’nin araştırma ve geliştirme departmanında çalışmaya başlayabilmesidir. Girişim başladığından beri burs alanların yüzde 20’si Pirelli’de istihdam edildi.

CORIMAV konsorsiyumunun yenilenmesiyle, Pirelli’yle beraber yeni malzemelerin araştırılması ve geliştirilmesine olan bağlılıklarını kanıtladıklarına dikkat çeken Milano Bicocca Üniversitesi rektörü Cristina Messa, “15 yıldır CORIMAV’ın faaliyetleri, bizim sofistike endüstriyel araştırma projelerini ve endüstriyel doktora gibi profesyonel eğitimin ileri aşamalarını hayata geçirmemizi mümkün kıldı. Bu yakın işbirliği, bilgi ve inovasyonun öne çıkarılmasında daha geniş bir stratejinin bir parçasını oluşturuyor. Bu yapı, akademik kurumlar ve şirketlerin, servisleri geliştirmenin ve profesyonel gelişimin zenginleştirilmesinin yanında know-how ve fırsat değiş tokuşu konularında birlikte çalıştıkları yepyeni bir işbirliği ağı” dedi.

Bu ortaklık deneyiminin şirketler ve akademik kurumların beraberce profesyonel ve ekonomik büyümeyi teşvik edecek girişimleri başlatabileceğinin altını çizen Pirelli Başkan Yardımcısı ve CEO’su Marco Tronchetti Provera, “Üniversite bünyesinde, ürünümüzü geliştirmemizin yanı sıra bize inovatif projelerimizi hayata geçirme fırsatı veren, uluslararası düzeyde mükemmelliğe sahip birçok farklı departmanla işbirliği halindeyiz” dedi.

Bunları da beğenebilirsin