Scania 2015’te En Çok Büyüyen Marka Oldu

Scania, 2015 yılında yaklaşık yüzde 8 büyüme gösteren 16 ton ve üzeri ağır ticari araç pazarında, çekici ve kamyon satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 63 gibi tüm sektörün üzerinde bir oranda artırarak 3.291 adede yükseltti. Scania 2014 yılını, 2014 adetlik satışla tamamlamıştı.

Scania tarafından basın mensuplarıyla geleneksel hale gelen sene sonu yemeği; Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin ve Scania Türkiye Ülke Direktörü Per Stümer ile Doğuş Otomotiv Scania Yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin 2015 yılını değerlendirirken “Ağır ticari araç pazarı 2015 yılını toplam 33.652 adetlik satışla tamamladı. 2014 yılında gerçekleşen 31.061 adetlik satışa göre toplam pazar yüzde 8 büyüdü. Scania olarak biz 2015 yılını 3.291 adetlik satış ve yüzde 10 pazar payı ile kapattık. 2014 yılında gerçekleştirdiğimiz 2014 adede göre satışlarımızı yüzde 63 artırdık” dedi.

Eksin, ithal ağır ticari araç pazarında yüzde 32 pazar payı ile en çok tercih edilen marka olarak satılan her 3 araçtan birinin Scania olmasından duydukları memnuniyeti iletti.

“2015 yılında ürün gamımız genişledi”

Scania Genel Müdürü İlhami Eksin, Scania olarak amaçlarının sadece araç satmak olmadığını, satış ve satış sonrasında sunulan hizmetlerle de müşterilerinin çözüm ortağı olarak her zaman yanlarında yer alacaklarını ifade etti. 

Eksin, müşterilerinin tüm taleplerine cevap vermek istediklerini belirterek “Bu hedefimiz doğrultusunda 2015 yılında inşaat serisi araçlarımız ile efsane haline gelen ve kırkayak olarak tabir edilen 8×2 modelimizi satışa sunduk. Her ihtiyaca uygun geniş bir ürün yelpazesine sahip 4X2’den 10X4’e kadar farklı dingil konfigürasyonu seçeneği bulunan araçlarımız, özel sipariş alternatifleriyle de farklı ihtiyaçlara cevap verebiliyor. 2015 yılında 18.826 adetlik satış ile çekici araçların pazar payı yüzde 56 olarak gerçekleşti. Scania olarak çekici pazarında yüzde 14 pazar payı elde ettik” şeklinde konuştu.

2016 yılını da değerlendiren Eksin “2015 yılında Euro 6 normlarına sahip araç satışına başladık. 2016 yılında, iş ortağımız Scania’nın, 2 yıl önce Avrupa pazarlarında yaşanan Euro 6 geçişinin ardından yükselen pazar payı başarısını biz de ülkemizde yakalamak istiyoruz. “ dedi. Eksin sözlerine şöyle devam etti “Çevreye duyarlı yeni motorların büyük kısmında sadece SCR teknolojisi kullanarak yeni emisyon standartlarının sağlanmasının yanında, kanıtlanmış üstün yakıt ekonomisi kullanıcılarına çok büyük bir memnuniyet sağlayacaktır. Çevre dostu Scania, doğaya daha az zarar veren alternatif akaryakıtları araçlarına adapte etme konusunda da üstünlüğünü korumaktadır. Alternatif yakıtlarla karbondioksit salınımını en aza indirirken maksimum sürdürülebilirlik, verimlilik, güvenilirlik ve ticari kullanılabilirlik için çalışmalarımıza da devam etmekteyiz.”

“Türkiye bizim için önemli bir pazar”

Scania Türkiye Ülke Direktörü Per Stümer ise Türkiye’nin büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Stümer “Türkiye pazarı bizim için çok önemli. 2015’te faaliyet gösterdiğimiz yüzden fazla ülke arasında 4. sırada yer almakta. Şu an iyi bir pazar payımız var ve bunu daha da ileriye taşımak istiyoruz'' diye konuştu.

Bunları da beğenebilirsin