Wabash National’ın arkadan çarpma korunağı finale kaldı

İsveç Çelik Ödülü, çelik sektöründe mühendislik ve inovasyon sanatlarını takdir etme amacını taşıyan uluslararası bir ödüldür. 11 Mayıs 2017’de Stokholm’da bir törenle sahibini bulacak olan bu yılki ödül için finale kalan dört şirketten biri de ABD’den Wabash National şirketi.

RIG-16, otoyol kamyonlarının arka tamponunun altından uzanan ve arkadan çarpan küçük ve hafif araçların kamyonun altına girmesini önleme amacını taşıyan bir güvenlik bileşenidir.

“Üç yıl önce, yolcu bölmesine giriş veya PCI alanında yeni bir tampon çözümünün getireceği büyük bir değerin farkına vardık. Ama ağırlık ekleyemezdik, maliyeti artıramazdık ve hiçbir şekilde treyleri kullanışsız bir hale getiremezdik,” diyor Wabash National Yapısal Mühendislik Müdürü Andrzej Wylezinski.

Tasarım, gelişmiş yüksek dayanımlı çeliğin önemli özelliklerinden yararlanarak, takımdaki parça sayısını yüzde 50’ye varan oranda azaltabilen karmaşık formlu parçalar yaratabilmiş.

Daha ince çelik ölçüler daha kısa doğrusal bağlantılar ve daha küçük kaynak boyutları sağlarken, çeliğin yüksek akma dayanımı da aracın çarpması durumunda üstün enerji emilimine sahip yapılar oluşturmada kullanıldı. Sonuç olarak, Kuzey Amerika’da şu anda piyasada mevcut en yüksek performanslı ve en hafif treyler tampon sistemi elde edildi.

“Gerçekten malzemenin karakteristikleri ve özelliklerinin bu uygulama için mükemmel olduğunu düşünüyoruz  ve bu nedenle de başardığımız işten gurur duyuyoruz. Ağırlık, şekillenebilirlik ve kaynaklanabilirlik, geliştirme sürecinde büyük rol oynadı. RIG-16’yı yüksek dayanımlı çelik olmadan geliştiremezdik,” diyor Wylezinski.

Jüri Wabash National’ı 2017 İsveç Çelik Ödülü’nde şu nedenlerle finalist olarak belirledi:

“Wabash National’ın kamyonlar ve yarı römorklara yönelik yeni arkadan çarpma korunakları, zorlu ofset çarpışma konusunda Kuzey Amerikan standartlarını da aşıyor. Yüksek dayanımlı yapı çeliğinin kullanıldığı optimize edilmiş tasarım, çarpışan arabanın içindekileri korumada üstün performans sergilediğini gösteren kapsamlı tam ölçekli testlerle doğrulandı. Patentli sistem; mükemmel enerji emilimi ve ağır taşıtta en düşük düzeyde hasarın yanı sıra, yüksek düzeyde etkin maliyetli üretim ve montaj süreçleri sunuyor.”

20 yıla yakın bir süredir İsveç Çelik Ödülleri, yüksek dayanımlı çeliği tam potansiyeliyle kullanan bir yöntem veya ürün geliştirmiş olan küçük ve büyük şirketleri ve ayrıca kurum ve bireyleri takdir etmekte ve ödüllendirmektedir. Kazanan kuruma, heykeltıraş Jörg Jeschke’nin yapıtı olan bir heykel ve ayrıca SSAB’nin ödül sahibinin seçeceği bir hayır kurumuna bağışlanmasını teşvik ettiği 100.000 İsviçre Kronu değerinde nakit ödül verilecek.

Bunları da beğenebilirsin