Betonstar, Strenx® çeliği ile daha düşük ağırlıkla daha yükseğe ulaşıyor

0 11

Yüksek binaların inşaatında kullanılan beton pompaları, bir yandan güçlü ve sağlam, diğer yandan ise ağırlığın düşük olmasını sağlamaya çalışan bir bom yapısına ihtiyaç duymaktadır. Türk Betonstar firması, yapılarının tümünde sadece Strenx® performans çeliği kullanarak bu gereksinimleri karşılıyor. Sonuç daha uzun, daha güçlü ve daha hafif ürünler.

Türk beton pompası üreticisi Betonstar 2008 yılında kurulmadan önce de, firmanın kurucuları, SSAB’nin Strenx® performans çeliğini biliyorlardı. Müşteri memnuniyetinin öncelikli iki nedenini, yani düşük ağırlığı ve yüksek güvenliği göz önünde bulundurduklarında yapmaları gereken şeyin ürünlerinde farklı Strenx® çelikleri kullanmak olduğunu biliyorlardı.

Betonstar’da fabrika müdürü olan Erol Yıldız, her gün üretim işiyle ilgileniyor ve bu nedenle SAAB’nin yüksek mukavemetli çeliğini ve bunun sunduğu kilit avantajları yakından tanıyor.

“Ürünlerimizde mümkün olan en düşük ağırlığı ve mümkün olan en yüksek güvenliği birlikte sunmamız gerekiyor” diyor. “Bu ürünlerle çalışırken işçilerin güvende olması gerekiyor. Bunu da sadece SSAB çelik ürünleriyle sağlayabiliriz. Beton pompalarının tüm çelik yapılarında Strenx kullanıyoruz. Bu ürünü seviyoruz, çünkü üretimde kesme, kaynaklama ve bükme sırasında bize yüksek kalite sunuyor.”

Ar-Ge tasarım ekibi, Strenx® 700 çeliği kullanarak çelik bomlar üretmekle başladı ve sonrasında daha yükseğe ulaşması gereken daha uzun ürünler için Strenx® 900 çeliğine geçti. Kalınlık aralığı 3 ve 50 milimetre arasında. Hafif tasarım sürdürülebilirliği de artırıyor.

Yıldız, “Ürünlerimiz ufak bir köydeki küçük bir binadan dünyanın en yüksek kulelerine varıncaya kadar her türlü şantiye alanında kullanılıyor” diyor. “Beton pompalarımız müşterilerin kamyonlarının üzerine monte ediliyor ve pompa ağırlıklarının daha düşük olması, yakıt tüketiminin daha düşük olması, aks mesafesi daha kısa olan kamyonlar satın alma imkanı, betonu daha az yakıtla dökme ve elbette kamyonu sürerken yakıt tüketiminin daha düşük olması gibi birçok avantaj sağlıyor.”

“Ürünlerimizde mümkün olan en düşük ağırlığı ve mümkün olan en yüksek güvenliği birlikte sunmamız gerekiyor.”

Betonstar’da fabrika müdürü olan Erol Yıldız; Şirketteki tasarım ekibinde bulunanlar bunu destekliyor.

Betonstar’da Ar-Ge müdürü olan Selim Alver, “Her zaman yeni ve daha uzun bom tasarımları yapmaya ve yeni hafif çözümler üretmeye çalışıyoruz” diyor. “Ürünümüzün bir kilo bile daha hafif olması, müşterinin daha düşük bir ağırlık taşıyacağı anlamına geliyor. Bu da yakıt tüketiminin daha az olmasına yol açıyor.”

Betonstar kamyona monte beton pompaları konusunda uzman, ancak aynı zamanda sabit pompalar ve örümcek tip beton dağıtıcılar da üretiyor. Kamyona monte beton pompaları 20 ve 58 metre arasında bir yüksekliğe ulaşabiliyor.

Alver, “50 metre üzerine çıkan pompalar özel bir sınıfa dahil” diyor. “Bunları üretmek için özel mühendisliğe ve malzemelere ihtiyacımız var ve bu nedenle Strenx çeliği gerekiyor.”

Yüksek mukavemetli bu çelik sayesinde Betonstar daha uzun bomlar için özel, daha hafif bir tasarım kullanabilmektedir; bu da müşteri değeri eklemektedir.

“Strenx sayesinde tasarım konusunda büyük bir esnekliğe sahibiz” diyor. “Tasarımlarımızı istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz. Bu sayede en yeni 52 metrelik pompa modelimiz için 5 katlanır bomdan 6 katlanır boma geçmeyi başardık. Bu da pompanın daha hafif olmasını sağladı ve ağırlığı 41 tondan 39 tona düşürebildik. Bu son kullanıcı açısından çok önemli, çünkü pompayı yola çıkmak için özel bir izin gerektirmeyen, 12 metrelik bir araca monte etmeyi başardık.”

Betonstar birkaç yıldır SSAB ile ortaklık yapıyor ve 2016’dan bu yana My Inner Strenx® programına katıldı. Betonstar’da satın alma müdürü olan Işıl Köker, My Inner Strenx® işaretinin müşterilerin mümkün olan en iyi ürünü satın aldıklarından emin olmasını sağladığını söylüyor. Köker, takip edilebilir ürün kimliklerinin, kalite sürecinin önemli bir parçası olduğunu düşünüyor.

“Takip edilebilir ürün kimlikleri ile pompalarımızın tüm bileşenlerini, hangi üreticiden geldiklerini, bunların kaynağının kim tarafından yapıldığını ve kim tarafından çalıştırıldıklarını takip edebiliyoruz” diyor. “İkinci el bir ürünün üzerinde My Inner Strenx etiketi olması bu ürünü cazip hale getiriyor ve yeniden satış fiyatını artırıyor, çünkü bu etiket güvenilir üretim prosesi kullanılarak üretilen güvenilir bir ürün aldığınızı gösteriyor.”

Köker’e göre bundan dolayı My Inner Strenx® programı Betonstar markasına daha fazla değer katıyor.

“Bu, özellikle de girdiğimiz yeni pazarlarda önemli” diyor. “Son kullanıcıların SSAB ürünlerinin kalitesini bildiğini ve etiketin beton pompalarımızın üzerinde olmasının bir pazardaki büyümeyi ve itibarımızı artırdığını fark ediyoruz.”

SSAB ile yapılan teknik iş birliği de Betonstar tarafından çok beğeniliyor. Yıldız, bu yakın iş birliğine büyük değer veriyor.

“My Inner Strenx üyesi olmamız, tercih edilen bir şirket olmamıza yardımcı oldu” diyor. “Üyelik, müşterilerimize orijinallik ve kalite ifade ediyor. Müşterilerimiz ürünlerimizin Strenx çeliğinden yapıldığını görünce çok mutlu oluyorlar, çünkü bunun baştan sona kaliteli ürünler kullanıldığı ve üretim prosesinin tamamının SSAB tarafından onaylandığı anlamına geldiğini biliyorlar.”

Strenx® performans çeliği kullanıldığında tasarım süreci sırasında sunulan teknik desteğin önemini vurgulayan Alver de şirketin SSAB’den aldığı yardımı takdir ediyor.

“Örneğin SSAB’nin yardımıyla üretim sırasında saclara biçim vermek için ileriye yönelik plan yapabiliyoruz” diyor. “SSAB’nin teknik desteğiyle bu sacların avantajlarını daha az test ve daha az atıkla elde edebiliyoruz. Hatta sacların kaynaklanması yapılırken SSAB hesaplamaları bizim yerimize yapabiliyor. Bizi en çok memnun eden konu ise Strenx çeliğinin marka güvencesidir; son kullanıcı açısından daha az bakım ve daha uzun kullanım ömrü anlamına gelen, güvenilir ve istikrarlı bir malzemedir.”

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap