Kordsa 2017’ye de büyüyerek girdi

Geçtiğimiz dönemlerde yapılan doğru yatırım adımları, pazar ve müşteri odaklı faaliyetleri ve operasyonel verimlilik yaklaşımı, finansal göstergelere olumlu yansıdı. Kordsa ilk çeyrekte cirosunu bir önceki kartile göre %25, geçen senenin aynı dönemine göre %29 oranında arttırdı. Doğru pazar ve üretim stratejileriyle desteklenen sonuçlar, ciro artışının da ötesinde, tüm karlılık göstergelerine yüksek katkı sağladı.

Güçlendirme lideri Kordsa, güçlendirme pazarındaki güçlü konumunu 2017 yılı ilk çeyrekte aldığı önemli adımlarla destekledi. Kordsa ilk çeyrekte Amerika pazarındaki liderliğini destekleme hedefiyle ABD’de yeni bir yatırım yaparken, kompozit ve inşaat güçlendirme pazarlarında yeni projelerle büyümesini ivmelendirdi. Toplam satışlarını geçen senenin aynı dönemine göre %29, bir önceki çeyreğe göre ise %25 artırdı. Kordsa, ilk çeyrekte 74,3 milyon TL net kâr elde etti.

Kordsa CEO’su Ali Çalışkan, ilk çeyrekte elde ettikleri başarıdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Hedeflerinin “Yaşamı Güçlendiriyoruz” vizyonuyla ilerlemek olduğunu belirten Çalışkan şunları kaydetti:

“Ulusal ve global piyasalar tarafından öngörülen yavaş iyileşme trendlerine rağmen, Kordsa 2017 yılı ilk çeyreğini istikrarlı büyüme trendi ile tamamladı. Yıla ABD tesislerimizdeki mevcut varlığımızı destekleyerek başladık. Invista’dan satın aldığımız tesisle Amerika’daki üretim gücümüzü ve müşteri çeşitliliğimizi devam ettirmeyi hedefliyoruz.

2016 yılında devreye aldığımız, kompozit teknolojilerinde Ar-Ge’den üretime kadar tüm süreçlerin aynı çatı altında yer aldığı Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nde yüksek katma değerli, fark yaratan yenilikler için çalışıyoruz. Bunun en iyi örneği mart ayında lansmanını yaptığımız yeni reçine teknolojimiz. 2017 yılının stratejik iş kollarından kompozit teknolojilerinde kısa bir süre önce otomotiv kompozitleri için üretim sürecinde önemli bir iyileşme sağlayacak bir inovasyon sunduk. Geliştirdiğimiz yeni reçine teknolojisi ile 9 dakika olan kürlenme süresi, 3 dakikaya indi ve üretilen kompozit malzemenin yüzey kalitesi iyileşti. Başka bir deyişle sektöre hız ve verimlilik kazandırdık.

Hedefimiz teknolojik yetkinliğimiz ve güçlendirme pazarından gelen pazar dağılımımız ile Kordsa’nın kompozit teknolojilerinde Avrupa’daki pazar payını büyütmeyi hedefliyoruz. Bugün görüştüğümüz 40 müşteriden 30’u ile numune sürecindeyiz. Kompozit güçlendirme alanında ciromuzu 70 milyon ABD dolarına ulaştırmayı hedefliyoruz. Kordsa olarak uzun dönemde yaşamı güçlendirme hedefiyle Amerika’dan Asya Pasifik’e kadar geniş bir coğrafyada teknolojilerimizle tüm paydaşlarımıza değer yaratmaya devam edeceğiz.”

Bunları da beğenebilirsin