Mutsan Otomotiv’den Türkiye’de Bir İlk

0 15

1988 Yılından bu yana faaliyetini yürüten Mutsan Otomotiv’in; 2019’da başlatmış olduğu CNG/LNG Motor Değişim Sistemleri projesi kapsamında ilk etap CNG’li motor ithalatını gerçekleştirildi ve resmi onay süreçleri tamamlandı.

Alman “YCEurope”  firmasının Türkiye distribütörlüğünü alan firma, Türkiye’de ilk olarak başlatılan önemli bir projenin de öncülüğünü yürütüyor.

Proje kapsamında; 2008-2016 model yılı aralığındaki ağır vasıta araçlarda “orjinal doğalgaz motoru ve yakıt sistemi” yenilemesi yapılarak, ikinci el araçların da doğalgazın ekonomik ve çevreci avantajlarından yararlanması sağlanıyor.

Yüksek tutuşma sıcaklığı ve havadan hafif olması nedeniyle düşük risk seviyesi taşıyan yeni sistem, alternatif kullanımlara göre daha güvenli. Üstelik yüzde 20 daha az CO2 ve PM emisyonu ile daha çevreci ve dizel yakıta eşdeğer menzilde minimum yüzde 35 maliyet avantajı sağlıyor.

Dizel motorların çevreye verdiği zararların önüne geçmeye çalışan ülkeler, dizel araçların üretimi konusunda ciddi kısıtlama ve yasaklamalar getirmekteler. 2018 yılı verilerine göre dünyada 26,5 milyon CNG’li araç bulunmakta ve bu rakamın da 2025 yılında 70 milyonu geçmesi bekleniyor.

Binek araçlarda elektrik motorları geliştiren üreticiler; ağır vasıta gruplarında doğalgazlı çözümlere yöneldi. Türkiye’de ise şehir içi otobüslerde uzun yıllardır kullanılan doğalgaz sistemleri, kamyon grubunda aynı gelişmeyi gösteremedi.

Pazara giren doğalgazlı sıfır araçlar ise tüm avantajlarına rağmen yüksek fiyatları nedeniyle kullanıcılara cazip gelmemekte.

Mevcut dizel motorların tadilatıyla doğalgaz kullanımına yönelik çalışmalardan ise gereken verimlilik alınamadı ve doğalgazın kullanımı düşük seviyelerde kaldı.

Avrupa genelinde 3918 CNG, 339 LNG satış istasyonu bulunurken, Türkiye’de faal istasyon sayısı 10. Bu sayının kısa zaman içinde çoğalması konusunda ciddi çalışmalar yürüten Mutsan, ikinci el ağır vasıtalar için çok avantajlı bir sistem çözümü sunuyor.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap