TecAlliance, Katalog Verilerinin Kalitesini İyileştiriyor

Bağımsız otomotiv yenileme pazarında başarı için doğru, kapsamlı ve güncel katalog verileri çok önemlidir. Bu nedenle TecAlliance, TecDoc Catalogue’nde mükemmel veri kalitesini sağlamak için bir dizi önlem sunuyor. Sıkı gereksinimleri karşılayan veri sağlayıcıları (Data Suppliers), 2021 yazından bu yana "Premier Data Supplier” (PDS) kalite mührü ile ödüllendirilmiştir; şu anda TecDoc Catalogue’ndeki markaların yüzde 20'si bu premium statüye ulaştı.

TECALLİANCE, KATALOG VERİLERİNİN KALİTESİNİ İYİLEŞTİRİYOR

Bağımsız otomotiv yenileme pazarında başarı için doğru, kapsamlı ve güncel katalog verileri çok önemlidir. Bu nedenle TecAlliance, TecDoc Catalogue’nde mükemmel veri kalitesini sağlamak için bir dizi önlem sunuyor. Sıkı gereksinimleri karşılayan veri sağlayıcıları (Data Suppliers), 2021 yazından bu yana “Premier Data Supplier” (PDS) kalite mührü ile ödüllendirilmiştir; şu anda TecDoc Catalogue’ndeki markaların yüzde 20’si bu premium statüye ulaştı.

Büyük bir veri kalitesi girişiminin parçası olarak TecAlliance, tavsiyeler, KPI’lar ve doğrulamalarla birlikte TecDoc veri sağlayıcıları için yeni bir kurallar dizisi sunuyor. Özellikle TecAlliance’ın veri sağlayıcıları, veri kullanıcıları ve hizmet sağlayıcılarla düzenli olarak düzenlediği “TecDoc Kalite Çalıştayları”ndan elde edilen bulgular dikkate alınmaktadır.

Veri kalitesine yapılan yatırım karşılığını veriyor

TMD Friction’da “Global Data” departmanının başında bulunan Markus Leister, veri kalitesi üzerinde birlikte çalışmanın otomotiv yenileme pazarındaki tüm tarafların başarısı için önemli bir yatırım olduğuna inanıyor.

“Her zaman müşteri odaklı olmaya çalışıyoruz, bu nedenle üreticiler olarak TecAlliance’ın bu önlemleri başlatmasından memnunuz. DQM çalıştayları çok yardımcı oldu çünkü bize bir şeyleri birbirimizle tartışma fırsatı verdiler. Günün sonunda, ortak müşterilerimiz olan tacirler için daha iyi bir çözüm geliştirebilmekteyiz. Tabii ki, bazen çok büyük miktarda iş ile karşı karşıya kaldığımızın farkındayız. Ancak bu, veri kalitemizin bir sonraki seviyeye ulaşması için yüzleşmeye değer. ‘Premier Data Supplier’, veri kalitenizle gerçekten kalabalığın arasından sıyrıldığınız anlamına gelir,” diye açıklıyor Leister.

Daha mutlu müşteriler, daha az iade

Katalog verilerini iyileştirme çabaları piyasada fark edilir ve takdir edilir. Portekiz’deki en önemli distribütörlerden biri olan Auto Delta’nın Genel Müdürü Marcelo Silva şunları söylüyor: “İş ortaklarımıza daha iyi ve daha güvenli hizmet sunmamızı sağlayan tüm araçlar hepimiz tarafından memnuniyetle karşılanıyor. Veriler ve özellikle veri kalitesi, 21. yüzyılda herhangi bir işletme için çok önemlidir çünkü satın alma kararı üzerinde büyük bir etkiye sahiptirler. Ayrıca daha iyi veri kalitesi, otomotiv yenileme pazarında gerçek bir sorun olan iadelerde azalmayı da sağlıyor.”

Markaların yüzde 75’inden fazlası çok iyi veya mükemmel katalog verileri sağlıyor

Mart 2022’de TecDoc Catalogue’ndeki veri kalitesine ilişkin son değerlendirmede, katalogta temsil edilen 192 marka TecAlliance tarafından “Premier Data Supplier” (PDS) statüsüne layık görüldü. Veri sağlayıcılarının bu premium unvanı alma gereksinimleri çok yüksektir ve sürekli olarak yeni pazar gereksinimlerine göre uyarlanmaktadır.

“PDS statüsü ile veri sağlayıcılarının kalitesinin seyreltilmemesini ve ‘Premier Data Supplier’in belirli bir değeri korumasını sağlıyoruz. Bu nedenle, doğrulama yalnızca veri mantığını değil, aynı zamanda veri içeriğini de kontrol eder,” diye açıklıyor TecAlliance’ta Veri Yöneticisi Ürünlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jürgen Mehlis.

Diğer şeylerin yanı sıra, TecDoc veri standardındaki hedeflenen uzantılar, veri sağlayıcılarının ürünleri için kullanmalarına izin verilen farklılaştırma nitelikleri için kesin spesifikasyonlar içerir. Bu, örneğin tüm veri sağlayıcılarının fren diski çapını tanımlamak için aynı TecDoc niteliğini “dış çap [mm]” kullanması gerektiği anlamına gelir. Daha önce veri sağlayıcılar bu bilgileri sağlamak için 20’ye kadar farklı TecDoc niteliği kullanmıştı. Yeni hassasiyet, IAM kataloglarındaki ürünleri karşılaştırmayı çok daha kolay hale getiriyor.

PDS markalarına ek olarak, 546 marka da katalog verilerinin uluslararası kabul görmüş TecDoc standardının özelliklerini karşılamasını sağlayan “Certified Data Supplier” olarak sertifikalandırma gerekliliklerini yerine getirmiştir.

TecAlliance’ın veri kalitesi yönetimi girişimi hakkında ek bilgiler http://tec.al/DQM web sitesinde mevcuttur.

 

 

Bunları da beğenebilirsin