Allison Tam Otomatik Şanzıman Donanımlı Yeni Karsan Atak Otobüsler Mersin Ulaşımında Hizmetinizde!

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ulaşım filosunu genişletmek ve kullanım ömrü dolan araçları yenilemek adına teslim aldığı 67 adet Allison tam otomatik şanzıman donanımlı Karsan Atak otobüslerini hizmete sundu.

Allison Tam Otomatik Şanzıman Donanımlı Yeni Karsan Atak Otobüsler Mersin Ulaşımında Hizmetinizde!

Allison Tam Otomatik Şanzıman Donanımlı Yeni Karsan Atak Otobüsler Mersin Ulaşımında Hizmetinizde!

2021’de Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma filosunun modernizasyonu amacıyla gerçekleştirdiği midibüs ihalesini kazanan Karsan, 67 adet Allison tam otomatik şanzıman donanımlı dizel motorlu Atak otobüslerin teslimatını tamamladı. Filosunun yüzde 99’u tam otomatik şanzımanlı araçlardan oluşan Mersin Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Allison T 2100™ donanımlı 8 metre otobüsleri ile ilçeler arasındaki toplu taşıma hizmet kalitesini arttıracak.

 Karsan Atak araçlarının tamamının hizmete girdiğini belirten Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Ersan Topçuoğlu, açıklamasında; “Kırsal hatlarımız ve özellikle dar sokaklı bölgelerimiz için otobüs filomuza 8 metrelik 67 adet dizel Karsan Atak otobüsleri kazandırdık. Bu otobüslerimizin 29’u Tarsus merkezde, 12 adedi Tarsus kırsal ilçelerde ve 26’sı ise Mersin kırsal bölgelerde hizmet sunuyor. Tüm araç filomuzda olduğu gibi bu araçlarımızda da yolcu ve sürücü konforumuz ile işletme verimliliğini arttırma hedefimiz doğrultusunda tam otomatik şanzıman donanımı tercih ettik” şeklinde belirtti.

Mersin filosunun ilk otomatik şanzımanlı 8 metre otobüsleri olacak Karsan Atak modelleri, 186 beygir gücü ve 680 Nm tork üreten 4.5 litrelik FPT marka NEF4 turbo dizel, Euro VI motor ve Allison T 2100 tam otomatik şanzıman donanımına sahip. Allison şanzımanlar, tork konvertörlü Kesintisiz Güç Teknolojisi™ sayesinde sarsıntısız bir şekilde motor torkunu çoğaltarak, tekerleklere daha fazla güç aktarılmasını sağlıyor. Böylece tam güçte vites değişimleri ve üstün bir ivmelenme mümkün oluyor. Ayrıca aşınmaya sebebiyet veren mekanik debriyajlı manuel ve otomatikleştirilmiş manuel şanzımanların (AMT’ler) aksine Allison tam otomatik şanzımanların tork konvertörü teknolojisi sayesinde en iyi performans için sadece periyodik yağ ve filtre değişimi yeterli oluyor.

Allison Tam Otomatik Şanzıman Donanımlı Yeni Karsan Atak Otobüsler Mersin Ulaşımında Hizmetinizde!

Mersin Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Şube Müdürü Bayram Demir; “Tam otomatik şanzımanlar, iki ayda bir debriyaj seti değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Öte yandan sürücü kaynaklı araç yıpranmalarının da önüne geçilmiş oluyor” diye belirtti.

Mersin’de toplu taşıma filosuna büyük bir yatırım yaptıklarına değinen Ersan Topçuoğlu; “Alımını yaptığımız araçlarımız dahil toplamda toplu taşıma hizmeti verecek 414 aracımız bulunuyor. Mersin’de bir ilk olarak filomuzun genel yaş ortalaması, 2.7’ye düşecek. Türkiye’de emsali olmayan bir yaş ortalamasına sahip filomuz, Mersin’de hizmet verecek. Bu denli genç bir filonun ise muhakkak tam otomatik şanzıman donanımın avantajlarıyla güçlendirilmiş olması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

 

Bunları da beğenebilirsin