Temsa Avrupa’da Pazar Payını Arttırıyor

Türkiye’de ürettiği araçları 66 ülkeye ihraç eden TEMSA, Almanya-Hannover’de gerçekleşen IAA Ticari Araç Fuarı’nda Maraton, HD, MD9 LE, MD9 araçlarını müşterileriyle buluşturdu.

Avrupa’da yeniden yapılanma stratejileri doğrultusunda Temsa’nın başarılı bir yıl geçirdiğini belirten şirketin Uluslararası Satış Direktörü Acar Kocaer, IAA Fuarı’nda sorularımızı cevaplandırdı.

Avrupa pazarı bağlamında bu yılı nasıl değerlendirirsiniz?

Geçen sene özellikle Busworld Kortrijk fuarıyla başlayan süreç, bizim orda Super High Deck Maraton ürünümüzü lanse etmemiz, Avrupa pazarları için yapmış olduğumuz MD 7 midibüsün ordaki lansmanı ve bu seneki ürünlerimize olan talep aslında bizi şaşırtmıyor. Çünkü doğru ürünler yaparsanız, stratejilerinizi bozmadan hareket ederseniz sonuçlarını alırsınız.

Bu senenin ilk 8 ayına baktığınız zaman geçen senenin ilk 8 ayına kıyasla ihracat adetinde yüzde 150’lik artış var. Diğer yandan bunun parasal artışı Dolar bazında geçen senenin ilk 8 ayının 2 katı kadar. Yılsonu itibariyle bizim beklentimiz de yüzde 51 adet artışı, en az yüzde 35-40 da dolar bazında ihracat artışı.

Türkiye pazarı bu sene konjoktür gereği küçüldü ama Temsa bütün segmentlerdeki aktivitelerini dahil ederek yine pazar liderliğini korumayı başardı. Önümüzdeki dönemde ihracatta hala bir adım daha yol olduğunu düşünüyoruz. Bunu başarabilmek için hem doğru strateji, hem doğru network, hem de doğru ürünler yapmanız lazım.

Bu pazarlarda özellikle İsveç ve İngiltere’de iki ürünle varız. Şu anki çalışmamız da bu pazarlarda üçüncü ürünün ne olabileceği. Bunu belirleyip buna göre de ürün gelişimini tamamlarsak oralardaki pazar payımızı da artırmış oluruz. Gelecek seneyle ilgili de ne agresif ne de mütevazi bir bütçeyle gitmeyi düşünmüyoruz. Bu fuarın sonuçları bize bunu gösterecektir.

Ürün gamımızda bulunmayan ancak Avrupa’ya uygun olarak MD 7’yi yapmış olmak bize bu sene bayağı bir katkı sağladı. Bir de öngördüğümüz bazı gelişmeler vardı. Avrupa’daki parasal genişlemeyle beraber bize yakın coğrafyalardan fırsatlar olacağını düşünüyorduk. Busworld İstanbul bu düşüncemizin doğru olduğunu bize gösterdi ve Balkanlar ve Güney Avrupa gibi yakın pazarlarda güzel işler yapmayı başardık. Gelecek senelerde de bunun devam edeceğini düşünüyorum.

DSC_8586

Temsa’nın geniş bir ürün yelpazesi var. Bu ürün yelpazesinin aynı zamanda ihracat için genişlediğini söyleyebilir miyiz?

Avrupa pazarında biraz daha tanıtım aktivitelerini, pazarlamayı ve satışları artırmak hedefindeyiz. Satışları artırırken de ‘ben bu ürünü yaptım, Türkiye’de satıyor’dan çok o ürünün o pazara adaptasyonunu sağlamak önemli.

Maraton’u 7-8 aydır Türkiye piyasasına başarıyla satıyoruz. Türkiye’deki başarısının üzerinden Avrupa versiyonuyla İtalya, Bulgaristan, Almanya ve Fransa’ya satılmaya başlandı. Bugün Almanya’daki ilk Maraton teslimatımızı yaptık. Türkiye’deki Maraton’un teknik özellikleri ile Avrupa Maraton’un teknik özellikleri bire bir aynı değil. Aracı Avrupalı’nın ihtiyacına göre adapte etmek gerekiyor. Önümüzdeki dönemde MD 7 ve MD 9 gamından da çok umutluyuz. MD 9, bizim taşımacılıktaki niş ürünümüz. Alçak girişli, ihtiyaca göre sınıf 1 ya da sınıf 2 olarak yapılan bir ürün. Bazı pazarlarda da bu tarz ürüne çok ciddi talep var.

Türkiye artık Euro 6’da. Türkiye için yaptığınız ürünü götürüp Avrupa’daki herhangi bir pazarda da homologe ettirip satabiliyorsunuz. Bu durum taleplere cevap verebilme konusunda şirketlere daha çevik olma imkanı veriyor. Benzer ürünü, benzer komponentlerle Türkiye’ye yaptığınız için bir talep geldiği zaman buna daha çabuk cevap verebiliyorsunuz. Bu da bizim gibi bağımsız bir otobüs üreticisi için büyük bir avantaj.

Avrupa’daki bayilerinizin geri dönüşleri nasıl bu konuda?

Açıkçası son iki senedir çok memnunlar, olumlu geri dönüşler alıyoruz. Satış kanallarımızı bir kaç yıl önce bir gözden geçirdik. Daha yalın ve odaklanmış bir stratejiyle çalışmaya başladık. Onlar da bunun faydasını gördüler. Bu senenin ikinci ile üçüncü çeyreğinin başında 9’a yakın demo araçla 20 ülkeyi kapsayan bir tanıtım organizasyonu düzenledik. Bu senenin dördüncü çeyreğinde fuardan bağımsız olarak, yine 8-9 ülkeyi kapsayan ikinci bir tura çıkıyoruz. Bayiler de Temsa’nın bu işi nasıl sahiplendiğini, ne kadar önem verdiğini görüyor.

Fuarda nasıl bir ilgiyle karşılaştınız?

İlgi yoğun oldu, ilk gün bayağı hareketli geçti. Tedarikçiler olsun basın mensupları olsun yoğun ilgi gösterdiler.

Almanya genelinde ağırlıklı olarak MD 9 ve HD aracımızı satıyoruz. Bu fuarda benim gördüğüm hem Maraton’a hem HD’ye çok büyük ilgi var. Bir de MD 9 ürünümüzün kısasını fuara getirmedik ama yakında Almanya’ya getireceğiz. Onu da insanlar çok soruyor. Bu sene daha ilk pazara çıkışta 10 aylık süre içerisinde Avrupa’ya 130 tane satınca herkes merak etmeye başladı. zannediyorum fuardan sonra ona özel bir tanıtım turu yapmamız gerekecek. Araç Ekim ayı sonunda Almanya’ya gelecek.

Önümüzdeki dönemde yeni ürünler veya modeller gelecek mi?

Elektrikliye yönelik birşeyler olabilir. Avrupa pazarı için ürün adaptasyonu olabilir ama yeni ürün çok kısa zamanda olmaz gibi gözüküyor. Belki Belçika’daki Busworld Kortrijk fuarında bir sürpriz olabilir, yenilenmiş bir iki ürün olabilir.

Bunları da beğenebilirsin