“ZF, Fuarda gücünü sergiliyor”

Automechanika Istanbul Fuarı o tomotiv sektörü için önemli bir organizasyon. Fuar için genel düsüncelerinizi alabilir miyiz?
Metin Ünlü: Automechanika İstanbul Fuarı gerek katılımcı gerekse ziyaretçi sayısı açısından bu yıl oldukça memnun edici. Fuar ziyaretçileri son derece profesyonel kişiler. Ürünler ve markayla ilgilenen kişiler standımızı yoğun bir şekilde ziyaret ediyorlar. Biz de müşterilerimizle burada rahatlıkla iletişime geçebiliyoruz. Geçen yıllarla kıyaslandığında ziyaretçi sayısının fazlalığı bizi memnun etti.
Volkan Ağfaloğlu: Automechanika Fuarını, ZF özelinde değerlendirdiğimizde, bu fuarın ZF ve TRW birlikteliğinden sonra tek vücut olarak ziyaretçilerin karşısına çıkmamıza imkan verdiğini söyleyebiliriz. Bu açıdan bu fuarın bizler için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.
Sektörde bilinen önemli markalarımızın bir arada oluşunun ortaya koyduğu ayrı bir heyecan da var. Bu nedenle ziyaretçilerimiz tarafından ciddi bir ilgi gördük ve bu durumdan oldukça memnunuz.

Automechanika Istanbul Fuarı için özel bir yenilik ya da ürününüz var mı?
Metin Ünlü: Burada Sachs,TRW, Lemförder ve Openmatics olarak tüm markalarımızı tek çatı altında sergiliyoruz. Bununla birlikte bizim ana konumuz olan şanzımanımız da standımızda yer alıyor. Yine ayrı bir yerde özellikle performans ürünlerimizi de sergiledik. Tüm bu ürün portföyümüz oldukça ilgi görüyor.
Volkan Ağfaloğlu: Sahip olduğumuz markalara ait Fren, Süspansiyon, Debriyaj, Amortisör, Şanzıman, E-Mobilite ve Performans grubundan son teknoloji tüm ürünlerimizi sergilemekteyiz. Yeni yapımız ve inovasyona önem veren bir şirket olarak kısa sürede yeni ürünlerimizle de müşterilerimizin karşısında olacağımızı bu vesile ile rahatlıkla söyleyebiliriz.
Teknoloji ve inovasyon otomotiv sektöründe sıkça konuşuluyor. Sizin bu alana yaklasımınız nasıl?
Metin Ünlü: ZF bir dünya devi ve inovasyon şirketi. Yıllık cirosunun yüzde 6’sını Ar-Ge’ye harcayan bir firma. Geçen yıl 2 milyar Euro’nun üzerinde bir rakam bu araştırma
çalışmaları için harcandı. Bunu yaparken de her zaman geleceği düşünerek hareket ediyoruz. Kısa, orta ve uzun vadeli çalışmalar yapılıyor. ZF’in şu anda sürdürdüğü bir 2025 vizyonu var. Bu hedefe ulaşırken de mutlaka inovasyonla ve inovatif ürünlerle gideceğiz. Bu ürünlerimizden birisi de, standımızda sergilenen 8 vitesli, hibrid- tam otomatik şanzımanımız. Bunlar ZF’nin geleneksel anlayışından yaklaşımlar. İnovasyon şirketi özelliğini gelecekte de koruyup bunu yukarıya taşımayı hedefliyoruz.

Volkan Ağfaloğlu: Önemli bir inovasyon şirketi olduğumuzu bu nedenle 2020’li yıllar ve sonrası için planlı hedeflerimiz olduğunu söyleyebiliriz. 2020’li ve 2030’lu yıllarda otomotiv pazarının ciddi anlamda değişmesi bekleniyor. Özellikle e-mobility,
sürücüsüz arabalar fazlasıyla gündemimizde olacak. ZF olarak bu alanda sahip olduğumuz 25 yılı aşan tecrübemiz, inovatif özellikler bahsettiğimiz bu alanlarda daha kuvvetli olmamızı sağlayacak. Özellikle ZF’nin tüm sahip olduğu markaları ile bahsettiğimiz teknolojilerde
liderliğini sürdüreceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

2017 yılı hedefleriniz nelerdir?
Metin Ünlü: 2017 yılı hedeflerimiz için oldukça yoğun çalışmalarımız ve çabalarımız var. İlk çeyreği zor olmasına rağmen iyi geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Ciddi zorluklar yaşansa da hedeflerimizin biraz üzerinde ilk çeyreği kapattık. Gündem ve ekonomik göstergeler Türkiye’de çok hızlı değişiyor. 2017 yılını da diğer yıllardaki gibi bir önceki yılın ve hedeflerimizin üzerinde kapatacağımıza inanıyoruz.
Volkan Ağfaloğlu: 2017 yılına yeni bir formasyon ile girdik. Sachs, Lemförder, Openmatics markalarına bir de TRW markasının eklenmesi ile pazardaki gücümüzü pekiştirmiş olduk.
Dolayısıyla kendi özelimizde ürün yelpazemizin de genişlemesi sayesinde pazardaki marka ve bayilerimizin gücü daha da artmış oldu. Bu sayede her ne kadar ülke olarak bazı sıkıntılı dönemlerden geçiyor olsak da 2017 yılı ilk dönem hedeflerimize başarıyla ulaştık. Öte yandan 2017 yılını da hedeflerimizin üzerinde tamamlayacağımızı düşünüyoruz.

Bunları da beğenebilirsin